Cargill işçileri Bursa’dan İstanbul’a yürüyorTekgıda-İş’te örgütlendikleri için işten atılan 14 Cargill Türkiye işçisi direnişlerinin 150. günü olan 13-18 Eylül tarihleri arasında Bursa’dan İstanbul’a yürüyecek


Türk-İş’e bağlı Tekgıda-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için bahaneler yaratılarak işten atılan 14 Cargill Türkiye işçisi, fabrika önünde sürdürdükleri direnişin 150. günü olan 13 Eylül’de sendikalı olarak işe geri dönme talebiyle Bursa’dan İstanbul’a yürümeye başlayacaklar.

Çeşitli etaplardan oluşacak şekilde 5 gün olarak planlanan yürüyüş 18 Eylül’de İstanbul’daki Cargill Türkiye Genel Müdürlüğü önünde yapılacak kitlesel basın açıklamasıyla tamamlanacak.

İşçilerin bu 5 günde ilk olarak fabrika önünden Bursa Orhangazi Meydanı’na yürüyüp, orada basın açıklaması yapması bekleniyor. İkinci günde Yalova İDO iskelesinde olacak şekilde tasarlanan yürüyüş, oradan Topçular İskelesine, bu iskeleden Gebze Eskihisar’a ve Flormar direniş alanına, buradan da Kartal Meydanı’na yapacakları yürüyüşün son etabı şirketin genel merkezinin bulunduğu Ataşehir olacak.

İşçilerin 5 günde toplam 110 kilometre yol yürümesi planlanıyor.

Sendika yöneticileri yürüyüşün aynı zamanda krizi fırsata çevirmeye çalışan patronlara karşı önemli bir mesaj olacağını vurgulayarak, başarının tüm işçi sınıfının hanesine yazılacağını belirtiyorlar. Destek ve dayanışma çağrılarının altını bu yaklaşımla çiziyorlar.

ABD menşeili gıda devi Cargill’in Bursa-Orhangazi’de bulunan Cargill Türkiye fabrikasında çalışırken yaklaşık 2 yıl önce Tekgıda-iş Sendikası’nda örgütlenen işçiler, sendika toplu sözleşme yetkisi aldıktan sonra nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesi bahanesiyle işten atılmıştı.

Yaklaşık 150 gündür fabrika önünde direnen, bu süre içinde birkaç defa İstanbul’daki şirket genel merkezi önünde de eylem yapan Cargill işçilerinin 13 Eylül’de başlayıp, 18 Eylül’de sona erecek yürüyüş programı şöyle:

13/09/2018 PERŞEMBE
Saat 10:30’da fabrika önünden Orhangazi’ye yürüyüşe başlanılacak.
Saat 14:00’da Orhangazi Cumhuriyet meydanında basın açıklaması yapılacak ve gece meydanda konaklanılacak

 

14/09/2018 CUMA 
Saat 10:30’da yola çıkılacak. Yalova İDO iskelesinin önüne ulaşmak için yürünecek, gece burada konaklanılacak.

 

15/09/2018 CUMARTESİ
Saat 10:30’da yola çıkılacak. Topçular iskelesi istikametine gidilecek. Yaklaşık 25 km yürünerek yol kenarında gece konaklaması gerçekleştirilecek

 

16/09/2018 PAZAR
Saat 10:30’da yola çıkılacak. Topçular üzerinde Eskihisar’a geçilip Gebze kent meydanına ulaşılacak. Gece burada geçirilecek.

 

17/09/2018 PAZARTESİ
Sabah erken saatlerde yola çıkılacak direnişteki Flormar işçilerine dayanışma ve destek ziyareti gerçekleştirilecek. Buradan yürüyüş devam ederek Kartal meydanına ulaşılıp gece burada geçirilecek.

 

18/09/2018 SALI
Saat 14:00’da Cargill Genel Müdürlüğü önünde olunacak şekilde yürüyüşe geçilecek. Genel müdürlük önünde Saat 14:00’da bir basın açıklaması gerçekleştirilip 21/09/2018 Cuma gününe kadar burada konaklanılacak.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”