Cumartesi Anneleri’nin polis ablukası altındaki 702. oturumuCumartesi Anneleri rejimin yasak, polis ablukası ve tehditlerine rağmen bu hafta da kaybedilen yakınlarının akıbetini sorma ısrarlarını gösterdiler


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun direktifiyle 700. Haftasında yasaklanan ve tehditlere-hakaretlere uğrayan Cumartesi Anneleri-İnsanları bugün 702. haftada “Kenan Bilgin dosyasında 24 yıllık inkar ve cezasızlık son bulsun” demek için Galatasaray Lisesi önünde olma ısrarlarını sürdüreceklerini açıklamışlardı.

Yıllardır korudukları mevzilerinin şimdi gasbedilmek istenmesine izin vermeyeceklerini, kaybedilen yakınlarının akıbetini sormaya devam edeceklerini belirten Cumartesi Anneleri-İnsanları’nın karşısına bu hafta da polis ablukası, bariyerler ve saldırı anonsları çıkarıldı. Dahası sabah saatlerinde İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden eylemin Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanması nedeniyle Taksim’e çıkan bazı yolların trafiğe kapatıldığı duyuruldu.

Bu yasak ve abluka altında İHD’de toplanan Anneler, saat 11:30 sıralarında İstiklal’e doğru yürümeye başladılar. Önleri geçen hafta olduğu gibi İstiklal’e yakın bir noktada polis barikatıyla kesildi.

Anneler bu yasak ve ablukaya tepki gösterdiler. İsyanını haykıran annelerden Hanife Yıldız bu sırada fenalık geçirerek yere yığıldı. Hanife Anne’ye müdahale için ambulans geldi.

Kitle polis barikatı önünde bir süre oturma eylemi yaptı. Bu sırada polis sık sık “Eyleminiz yasadışıdır, dağılın” anonsları geçti.

Kitle İHD’nin yaptığı “kayıplarımızın akıbetini sormaktan vazgeçmeyeceğiz” açıklamasından sonra dağıldı.

Daha sonra Anneler’in kayıpların fotoğraflarını İHD’nin camlarına astıkları görüldü.

İHD önünde Ahmet Kaya’nın Beni Bul Anne şarkısı çalıyor.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.