Demirtaş ve Önder için yapılan basın açıklamasına polis engeli ve ablukasıAnkara HDP’nin Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’e verilen cezayı protesto etmek için Sakarya Caddesi’nde yapmak istediği basın açıklaması polis tarafından yasaklandığı söylenerek engellendi, açıklama il binası önünde gerçekleştirildi


HDP Ankara İl Örgütü, “Selahattin Demirtaş ve  Sırrı Süreyya Önder’e verilen ceza hukuki değil siyasidir. Halkımızı irademize, demokratik siyasete, barış ve demokrasi mücadelemize sahiplenmeye davet ediyoruz” diyerek, bugün saat 11:00’de Sakarya Meydanı’nda yapılacak basın açıklamasına çağırı yapmıştı.

Ankara polisi bu sabah etken saatlerden itibaren basın açıklaması yapılacak Sakarya Meydanı’na giden tüm caddelere ve yollara yığınak yaptı. Gözaltı araçları, polis otoları, çevik kuvvet polisleri, sivil polisler Meydan’ı abluka altına aldılar.

Basın açıklamasını gerçekleştirmek ve katılmak için Sakarya Meydanı’na gelenler daha bir araya gelmeden sivil polis amirleri, “Burada basın açıklaması yaptırmayız. Valiliğin kararı açık” diyerek, gelenlere alanda beklemeden ayrılmalarını söyledi. “Vekiller geliyor, onları bekleyeceğiz” denildi.

Vekiller geldikten sonra tartışmalı bir “görüşme” yapıldı. Polis yine, “Burada yapamazsınız gidin il binasının önünde yapın” dedi. Bunu söylerken de, “KESK bile bizimle baş edemedi, açıklamalarını binalarında yapıyor” diye örnek verdi.

Kitle polis zoruyla HDP İl binasına hareket etti. İl binasına giderken bir iki kişiyi gözaltına almak istediler, ancak kitle gözaltına engel oldu.

Yoğun polis ablukası altında il binası önüne gelindi. Burada basın açıklamasına katılan Milletvekili Kemal Peköz kısa bir konuşma yaparak Demirtaş ve Önder hakkında verilen kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğunu belirtti. “Mücadele devam etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Peköz’ün konuşmasının ardından HDP İl Eş Başkanı Nur Aytemur basın açıklamasını okudu.

Basın açıklaması okunduktan sonra 10 dakika süren oturma eylemi sonrasında alkışlar ve sloganlarla eylem sonlandırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!