Albayrak’ın vakfından doğa katliamıAlbayrak’ın kurucusu olduğu vakfın sit alanı içine çıkardığı imar iznini genişlettiği ve doğa katliamı yaptığı ortaya çıktı


Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kurduğu ve vergiden muaf olan vakıf, iktidar olmanın nimetlerinden alabildiğine yararlanıyor. Vakfın kuracağı okul için sit alanına imar izni çıkartan Albayrakgiller sonrasında bu imarı genişleterek, doğal koruma alnında çevre katliamı yaptı.

Berat Albayrak, kardeşi Serhat Albayrak ve Zirve Holding’in sahibi Ömer Faruk Kalyoncu tarafından 2014 yılında kurulan Nun Eğitim ve Kültür Vakfı’na ait olan ve haremlik-selamlık eğitim veren Nun Okulları için Beykoz’da 2. Derece sit alanına 2015 yılında imar izni çıkarılmıştı. Kampüsün havadan çekilen fotoğraflarında geçtiğimiz üç yıl içinde nasıl bir doğa katliamı yapıldığı ve imar alanının nasıl genişletildiği ortaya çıktı. Fotoğraflarda okul kampüsünün, birçok ağacın kesilerek çevrenin betonlaştırılmasıyla genişletildiği net olarak görülüyor.

Beykoz 2. derece sit ve orman içi dinlenme alanında kalan arazi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açılmıştı. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, bakanlığın imar planlarına, “arazinin doğal sit alanı sınırları içinde olduğu ve korunması” gerektiğine dikkat çekerek dava açmıştı. Mahkeme projenin yapılmasını sağlayan büyük ve küçük ölçekli imar planlarını iptal etmişti.

Ancak okulun inşattı bitirildiği gibi geçen sene faaliyete geçen okul kampüsünün yıldan yıla genişlediği ve 90 dönüme çıktığı görüldü. Okulun yerleşkesine idari binalar, yurtlar, kongre merkezleri, açık ve kapalı spor alanları, yüzme havuzları ve atölyelerin yanı sıra rasathane, saat kulesi ve cami de inşa edildi.

3. Hava Limanı inşaatından tanıdığımız ve işçilerin ücretlerini sık sık gasp etmesiyle gündeme gelen Kalyon Gayrimenkul Yatırım İştiraki tarafından inşaatı yapılan okulun etrafındaki özel orman alanına ise 553 adet villa yapılması planlanıyor. Villaların, otellerin, spor tesislerinin yapılacağı arazinin sahipleri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden KİPTAŞ ile CHP’li İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter’in ailesine ait.

 

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.