Almanya’da festivalin yasaklanmasına protestoKürt Kültür festivali’ne getirilen yasak karşısında binlerce kişi Düsseldorf mitinginde buluştu


YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’nın Düsseldorf kentinde yapılan mitingte bir araya gelen binlerce kişi, Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin yasaklamasını protesto etti.

Dinslaken kentinde bugün yapılması planlanan festivale getirilen yasak karşısında, Almanya’nın bu tutumunu protesto etmek için Avrupa’nın her yanından otobüsler ve diğer araçlarla binlerce kişi Düsseldorf mitingine aktı.

Alman devletinin yasakçı tutumu ve onbinlerin toplanmasını engelleyici tavrı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Bazı şehirlerden onlarca otobüsün Düsseldorf’a doğru hareket etmesinin engellendiği, birçok yerde otobüslerin yollarda durdurulduğu haberleri geldi.

Alman polisinin keyfi, provokatif ve yasakçı tavrı miting alanında da sürdü.”Sadece bilgilendirme-standı açabilirsiniz” dayatmasında bulunan polis, stand malzemelerinin alana sokulmasında bile zorluk çıkardı.

Çay-kahve-su gibi en temel ihtiyaçların alanda dağıtılması engellendi. Kitap-dergi satışlarına dahi izin verilmedi.

Yasakçı tutum, kitlenin toplandığı alanda devam etti. Üzerinde A. Öcalan’ın resminin bulunduğu flamalara el koyan polis kitle tarafından öfkeyle karşılandı. “Yuh!” sesleri eşliğinde “Bıji Serok Apo!” “Yaşasın PKK!” sloganları yükseldi.

Almanyalı, Türkiyeli ve Kürdistanlı birçok kurum ve örgütün yer aldığı mitinge Yaşanacak Dünya ve Alınteri okurları da katıldı.

düssledorf protesto mitingi

düssledorf mitingidüssledorf mitingidüssledorf mitingidüsseldorf mitingi

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı