Aras Kargo’da yetki alındı, TİS süreci başladıTÜMTİS, Türkiye’nin en büyük kargo şirketlerinden Aras Kargo’daki 22 aylık hukuksal mücadeleden sonra toplu sözleşme yetkisinin alındığını ve TİS sürecine başlandığını duyurdu


2015’te yasal çoğunluğu sağlayarak Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusu yapan, fakat patronun çeşitli yasal boşlukları kullanarak açtığı davalarla toplu sözleşme yapılmasını engelleyen tutumuna takılan TÜMTİS’in,  Türkiye’nin en büyük kargo şirketlerinden Aras Kargo’daki toplu sözleşme hakkını kazanma mücadelesi, hukuksal olarak da onaylandı.

Aras Kargo’da sendika yasal çoğunluğu sağlamıştı. 2015’te bu süreç toplu sözleşmeye evrileceği sırada patron yasal boşlukları kullanarak itiraz davası açmış, bu sayede toplu sözleşme sürecini dondurmuştu.

Patronun açtığı itiraz davası, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında adliyelerde yaşanan hakim değişiklikleri, Bölge Adliye Mahkemeleri’nin kurulması nedeniyle yaklaşık 22 ay sürdü. İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, sendikanın Aras Kargo işyerinde toplu sözleşme için yeterli yasal çoğunluğu sağladığına karar verdi. Aras Kargo patronu mahkemenin bu kararına itiraz etti. İtiraz üzerine dosyanın gönderildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) de toplu sözleşme yetkisini haklı buldu. Patron bu sefer de dosyanın temyizi için Yargıtay’a başvurdu. Patronun tüm itirazlarına rağmen Yargıtay da sendikayı haklı buldu.

Bu uzun süreli hukuksal mücadele ve üyelerini bu süre içinde örgütlü duruş içinde tutabilen TÜMTİS, şimdi bu işyerinde toplu sözleşmeye hazırlandığını duyurdu.

844 şubesi, 28 aktarma merkezi, 1500 yerleşim yerinde 10 binden fazla çalışanıyla Aras Kargo Türkiye’deki en büyük kargo işletmelerinden biri. TÜMTİS’in burada toplu sözleşme yetkisi almış olması, bu işkolu açısından önemli bir kazanımı ifade ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.