AKP yerel seçim öncesinde de geçici işçi alacakGeçici işçiliği temel istihdam biçimi haline getiren AKP’li devlet, yerel seçimler öncesinde de toplum yararına çalışma (TYÇ) kapsamında 80 bin kişiyi 9 ay süresince istihdam edecek


AKP’li devletin istihdam modeli olan geçici-güvencesiz işler, her seçim döneminde olduğu gibi, yerel seçim öncesinde de gündemde. Devlet yerel seçimlerden önce de 80 bine yakın insanı toplum yararına proje (TYP) kapsamında geçici olarak işe alacak.

Bu istihdam biçimi, devlette artık kadrolu çalışma döneminin sona erdiğinin de ilanı anlamına geliyor.

Bu işçiler 1 yıl içerisinde en fazla 9 ay çalışabilecek. Ücretleri de asgari ücret olacak. Seçimin ardından okullar kapandığında ise işçiler yine işsiz kalacak.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı proje kapsamında önümüzdeki günlerde “güvenli okul, güvenli gelecek” protokolü imzalayacak.

İşe alınacakların 60 bini okulların temizliği, bakımı ve onarımında görevlendirilecek. 20 bin kişi ise “güvenli eğitim koordinasyon görevlisi” olarak okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri izleyerek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin alınmasını sağlayacak.

Toplamda TYP kapsamında 80 bin kişi çalıştırılacak.

Program okulların açılması ile birlikte başlayacak. Eğitim, öğretim yılı süresince de devam edecek. Başvurular İŞKUR üzerinden alınacak. İşe alınacaklar haziran ayında okullar kapanana kadar çalışacak. İşçiler sonrasında ise yine işsiz kalacak. Yerel seçimler ise mart ayında gerçekleştirilecek.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu