AKP’den kepenk kapatan esnafa tehditBurjuvazinin yandaş takımı ve “en”lerine kesenin ağzını sonuna kadar açan, kriz bahanesiyle yapılan işçi kıyımlarına, ödenmeyen işçi ücretlerine ses etmeyen AKP, esnafın kiraların düşürülmesi talebiyle yaptığı sembolik eyleme karşı tehditler savurdu


Ekonomik krizin ağır faturaları giderek netleşiyor. AKP’li yılların en önemli sembollerinden biri olan AVM’lerdeki esnaf, döviz cinsinden ödediği kira bedellerinin kur artışıyla astronomik bir rakama ulaşmasıyla iflasın eşiğine geldi. Birçok AVM’de çeşitli markaların satışını yapan dükkanlar kapanmaya başladı. Forum İstanbul AVM’deyse aralarında Toyyz Shop, Tefal, Süvari ve Yataş’ın da bulunduğu pek çok dükkan, bu gidişata karşı dün kepenk kapatma eylemi yaparak, kiraların düşürülmesi taleplerini reddeden AVM yönetimine tepki gösterdi.

AVM’de kepenk kapatılmasını AKP cenahı tehditle karşıladı. Yapsak krizi “dış güçlerin komplosu”na indirgeyip işçi ve emekçileri “milli seferberlik” ruhuna davet eden AKP cenahı, kepenk kapatan esnafı da “Hiç kimse Türkiye’de kepenk kapatma, piyasayı belli açıdan bloke etme gibi bir tavra girmesin.” sözleriyle alenen tehdit etti.

Burjuvazinin yandaş takımı ve “en”lerine kesenin ağzını sonuna kadar açan, kriz bahanesiyle yapılan işçi kıyımlarına, ödenmeyen işçi ücretlerine ses etmeyen AKP, esnafın kiraların düşürülmesi talebiyle yaptığı sembolik eyleme karşı aba altından sopa gösterecek bir ceberrutluk sergiledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında İstanbul’da bazı AVM’lerde mağazaların kiralarının dolarla ödenmesi sebebiyle esnafın kepenk kapatma eylemi gerçekleştirdiğinin sorulması üzerine, Türkiye’nin dolarizasyona karşı aldığı tedbirler çerçevesinde söz konusu mağaza sahiplerinin de bir tutum sergilemesi gerektiğini söyledi.

‘Hiç kimse kepenk kapatamaz’

Çelik, esnafın esasen doğru ama usul açısından yanlış tavır uyguladığını savunarak şöyle tepki gösterdi: “Kepenk kapatma eylemini kesinlikle doğru bulmuyoruz. Son derece yanlış bulduğumuzu ifade ediyoruz. Türkiye’de piyasanın rasyonel bir şekilde çalışması, piyasa zincirinin düzgün bir şekilde işlemesi en büyük gücümüzdür, en büyük kuvvetimizdir. Kepenk kapatma da son derece yanlış bir eylemdir. Dolayısıyla bir yandan AVM’lerin dolarla verdikleri kiralar konusunda adım atmaları gerekir. İkincisi de bu kepenk kapatma eylemlerine rastlanılmaması gerekir. Bununla ilgili gerekli görüşmeleri yaptık. İyi niyetli telkinlerde bulunuyoruz. Ama tabii hukuken alınabilecek tedbirler de var. O tedbirleri de almaya hazırız. Hiç kimse Türkiye’de kepenk kapatma, piyasayı belli açıdan bloke etme gibi bir tavra girmesin.”

 

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.