Erkekler Ağustos’ta 20 Kadın ÖldürdüBianet’in raporuna göre erkekler Ağustos’ta 20 kadın, bir kız çocuğu ve cinayete engel olmaya çalışan ya da kadının sevgilisi olduğunu düşündükleri üç erkeği öldürdü. Öldürülen kadınların yüzde 15’i göçmen ya da mülteciydi.


bianet’in sadece toplumsal cinsiyet temelli, erkek şiddeti vakalarını ve cinayetlerini derlediği Ağustos ayı kadın cinayetleri raporuna göre bu ayda erkekler en az 20 kadın, bir kız çocuğu ve cinayete engel olmaya çalışan ya da kadının sevgilisi olduğunu düşündükleri üç erkeği öldürdü.  En az dört kadına tecavüz etti, en az 13 kadını seks işçiliğine zorladı; en az 10 kadını taciz etti, 29 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 36 kadını yaraladı.

Bu cinayet ve şiddet olaylarının yanısıra, dört kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu, bir kız çocuğu ve iki kadının intihar ettiği öne sürüldü. İntihar ettiği söylenen kız çocuğu ve kadınlardan biri istismara maruz kalmış, failler cezalandırılmamıştı.

Erkekler 2018’in ilk sekiz ayında en az 160 kadın ve 8 çocuk öldürdü; 46 kadına tecavüz etti; 140 kadını taciz etti; 351 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı; 260 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 280 kadını yaraladı.

Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu imzasıyla yayınlanan ve kadın cinayetleri, tecavüz, taciz, seks işçiliğine zorlama, çocuk istismarı, şiddet-yaralama başlıklarını taşıyan, her birine ilişkin hukuki süreçlere de yer verilen Ağustos ayı raporu şöyle:

Cinayet

Erkekler Ağustos’ta 20 kadın, bir kız çocuğu ve cinayete engel olmaya çalışan ya da kadının sevgilisi olduğunu düşündükleri üç erkeği öldürdü.

Öldürülen kadınların yüzde 15’i göçmen ya da mülteciydi (İkisi Suriyeli, biri Türkmenistanlı üç kadın).

Bir cinayet kadının defalarca şikayet etmesine rağmen gerçekleşti; bir kadın ise öldürülmeden üç gün önce sığınmaevinden çıkmıştı.

Kadınların yüzde 20’si boşanmak/ayrılmak istedikleri için öldürüldü.

Üç kadın kamusal alanlarda, iki kadın evinin önünde, 13 kadın ise evlerinde öldürüldü.

Kadınların yüzde 50’sini kocaları öldürdü:

10 kadını kocaları, birini erkek bir akrabası, ikisini babaları, birini komşusu, birini müşterisi, ikisini oğlu, birini sevgilisi, ikisini tanımadıkları bir erkek öldürdü.

Kadınların yüzde 55’i ateşli silahlarla öldürüldü:

Dokuz kadın tabancayla, ikisi tüfekle, üçü bıçakla, üçü boğularak, biri boğazı kesilerek, biri darp edilerek, biri kazmayla öldürüldü.

Cinayetlerin ardından bir fail teslim oldu, altısı intihar etti, biri intihar girişiminde bulundu.

Ağustos’ta kadın cinayetlerinin yaşandığı iller Adıyaman (2), Antalya (1), Antep (1), Batman (2), Bursa (2), Çorum (1), Denizli (1), İstanbul (4), Kırklareli (1), Maraş (1), Muş (1), Samsun (2), Tekirdağ (1).

Tecavüz

Ağustos’ta medyaya dört tecavüz vakası yansıdı.

Faillerden ikisi kadınların tanımadığı erkekler, biri kadının akrabası, biri ise bindiği taksinin şoförüydü.

Tecavüze maruz kalan bir kadın engelliydi.

Hukuki süreç

Engelli kuzenine tecavüz eden bir tecavüzcü ifadesi alınıp serbest bırakıldı; bir tecavüzcü başka bir suçtan tutuklandı; taksisine binen kadına tecavüz eden şoför tutuklandı; 20 tecavüz ve istismar vakasının faili olan bir tecavüzcünün ise Ağustos ayında işlediği tecavüz suçunun ardından sadece gözaltına alındığı bilgisi haberlere yansıdı.

Seks işçiliğine zorlama

Dört ilde en az 13 kadın seks işçiliğine zorlandı. Kadınların yüzde 54’ü (7 kadın) Türkiye vatandaşı değildi.

Hukuki süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan 12 failden sadece biri tutuklandı. Altı failin gözaltına alındığı bilgisi haberlere yansırken, beş faille ilgili hukuki süreç haberlerde yer almadı.

Taciz

Ağustos’ta medyaya kadınlara yönelik 10 taciz vakası yansıdı.

Tacizcilerin 8’i kadınların tanımadıkları erkekler, biri esnaf, biri ise kurye olduğunu söyleyerek kadının kapısını çalan bir erkekti.

Taciz olaylarının 6’sı kamusal alanlarda, biri apartman girişinde, biri telefon aracılığıyla gerçekleşti.

Kadınların yüzde 20’si teşhirciliğe maruz kaldı.

Hukuki süreç

Sadece üç tacizci tutuklandı; bir tacizci kendisinden şikayetçi olan kadından şikayetçi oldu; üç fail gözaltına alındı (sonraki hukuki süreç haberlere yansımadı); bir taciz olayında olay yerine gelen polisler de kadını taciz etti ve işlem yapmadı. Bir tacizcinin sadece “kaçtığı” bilgisi haberlerde yer alırken, bir tacizciyle ilgili hukuki süreç haberlere yansımadı.

Çocuk istismarı

Erkekler Ağustos’ta en az 29 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. 29 kız çocuğundan dördü seks işçiliği yapmaya zorlandı.

İstismar olayları sonucunda en az bir kız çocuğu hamile kaldı.

Bir failin, cinsel istismardan daha önce de sabıkası vardı. Bir vakada ise, istismar edilen kız çocuğunun babası, istismarcıların çocuğunu istismar ettiği için 28 yıl hapis almıştı; 10 yaşındaki bir kız çocuğunun “intikam” bahanesiyle tecavüze maruz bırakıldığı belirlendi.

Cinsel istismar vakalarının yüzde 52’sinde, failin çocukla tanışıklık derecesi/şekli haberlerde yer almadı. Diğer 14 failden biri kız çocuğunun babası, biri ebeveynlerinin tanıdığı, biri esnaf, biri hastane çalışanı, ikisi komşu, ikisi üvey baba, dördü tanımadık erkekler; dördü ise çocukları evlendirmeye zorlayan ebeveynler ve evlenmeleri planlanan yetişkin erkekti.

Hukuki süreç

47 failden 20’si tutuklandı; altısı gözaltına alındı; bir failin sadece “yakalandığı” bilgisi haberlerde yer aldı; iki fail hakkındaki süreç haberlere yansımadı.

 

Üç fail çevredekiler ya da istismara maruz bırakılan çocukların yakınları tarafından darp edildi.

Şiddet – yaralama

Erkekler Ağustos’ta en az 36 kadın ve kız çocuğuna şiddet uyguladı/yaraladı. Kadın ve kız çocuklarının en az 14’ü ağır yaralandı.

Kadınların yüzde 25’i ayrılmak/boşanmak istediği için şiddete maruz kaldı. Bir kadın ise kızının boşanmak istediği kocası tarafından ağır yaralandı.

Şiddet-yaralama olaylarının yüzde 38’i kamusal alanlarda gerçekleşti. Bir vaka ise dolmuşta yaşandı.

Kadınların yüzde 55’i partnerlerinden, yüzde 14’ü eski partnerlerinden şiddet gördü:

İki kadına babası, ikisine damadı, ikisine dini nikahlı kocası, 15’ine resmi nikahlı kocası, birine eski sevgilisi, beşine sevgilisi, birine evine giren hırsız, birine oğlu, birine tanıdığı bir erkek, birine tanımadığı bir erkek şiddet uyguladı. Bir vakada şiddet uygulayan faille kadının tanışıklık şekli/derecesi belirtilmedi.

Kadınların yüzde 50’si darp edildi (18 kadın), yedi kadın bıçakla, dördü tabancayla, üçü cisimle darp edilerek, ikisi tüfekle yaralandı; biri işkenceye maruz kaldı.

Faillerden ikisi intihar etti, biri intihara teşebbüs etti.

Hukuki süreç

35 failden sadece üçü tutuklandı; bu üç failden biri karısının sevgilisi olduğunu düşündüğü bir erkeği öldürdüğü için tutuklandı. Kadınları ağır yaralayan iki erkek adli kontrolle serbest bırakıldı. Üç fail ifadelerinin ardından serbest bırakıldı; bu faillerden birinin zorla alıkoyarak darp ettiği kadının koruma tedbir kararı talebi de reddedildi. Dokuz fail hakkında haberlerde sadece “kaçtı” ya da “aranıyor” ifadesi yer aldı. Bir faile dava açıldı. Üç failin sadece gözaltına alındıkları bilgisi haberlere yansıdı. Bir vakada, sistematik şiddet gördüğü dini nikahlı kocasının kendisine yaklaşmaması için bıçakla tehdit eden kadın hakkında işlem yapılırken, adam hakkında bir işlem yapılmadı. Bir fail hakkında tedbir kararı alındı. 10 faille ilgili hukuki süreç haberlerde yer almadı. Cinayete teşebbüs eden iki fail ise, kadınları ağır yaraladıktan sonra intihar etti.

 

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi