Fındık üreticilerinin Ankara’ya yapacağı yürüyüş yasaklandıTMO’nun fındık fiyatı açıklamamasına tepki gösteren üretici köylülerin Ankara’ya yapacağı yürüyüş Ordu Valiliği’nce yasaklandı


Hükümetin ve alım yapacak TMO’nun fındık fiyatı açıklamamasına dönük eylemlere de yasak gelmeye başladı. Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesinin fındık üreticilerinin taleplerini Ankara’ya ulaştırmak için yapacağı yürüyüş yasaklandı.

Ordu Valiliğinin yasaklama kararı Tahıl Pazarı Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile kınandı. Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, “Geçen hafta fenerlerle gündüz gözüyle hükümeti ve TMO’yu aradık bulamadık. Dedik ki, bir de Ankara’da arayalım. Ama olmadı. Hükümeti ve TMO’yu aramamız, derdimizi dile getirmemiz; uluslararası tarım ve gıda tekellerine karşı emeğimizi, ürünümüzü, geleceğimizi savunmamız sakıncalıymış. Ordu Valiliği Ankara’ya yürümemizi sakıncalı buldu ve yasak koydu” dedi.

Tarım politikalarının üreticiyi mağdur ettiğini belirterek açıklamasını sürdüren Sağra şunları söyledi:

Buradan bir kez daha yineliyoruz. Tarımda dışa bağımlı hale getirilmemiz özellikle 2000 yılındaki tarım politikalarıyla hızlandırıldı. Dışarıya tarım ürünleri satan Türkiye dışarıdan tarım ürünleri alır duruma getirildi. Bu, hatalı tarım politikaları nedeniyle olmadı. Bile bile isteyerek uluslararası tarım ve gıda tekellerine teslim edildi ülke tarımımız. Emperyalist dayatmalara boyun eğmenin sonucunu yaşıyoruz. Ferrero’nun adının duyulması da tesadüf değil. Artık devlet üretici köylüye ve ürününe sahip çıkmayacak. Fındıktan geçim sağlanamadığı için topraklarımızdan kopuyoruz. Bahçelerimizi bir bir kiralayarak, satın alarak bizleri tarım işçisi haline getirecekler. Yani sözleşmeli tarımı dayatacaklar. Geçen yıllarda Tarım Bakanı ‘Ya üretici şirketleşecek ya da tarımı şirketler yapacak’ diyerek bunu açıktan söylemişti. Ürünümüzün yağmalanmasına izin vermeyeceğiz.

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi daha önce yaptığı açıklamada taleplerini şöyle dile getirmişti:

– Yürüyeceğiz çünkü emeğimize, ürünümüze sahip çıkacağız.

– Yürüyeceğiz çünkü devletin 18 TL’den fındık almasını istiyoruz.
– Yürüyeceğiz çünkü üreticilerin haklarını koruyan yeni bir tarım yasası istiyoruz.
– Yürüyeceğiz çünkü zamları, hayat pahalılığını, krizin yükünü kabul etmiyoruz.
– Yürüyeceğiz çünkü ülke tarımının yok edilmesine izin vermeyeceğiz.

nethaberajansı

Ayrıca Kontrol Et

Abalıoğlu Lezita’da patron her yolla örgütlenme ve grev hakkına saldırıyor

Patronların işçi sınıfının örgütlenmesini engellemek için yapmayacağı şey yok! İzmir Kemalpaşa’daki Abalıoğlu Lezita işçileri, 2021’de Öz Gıda-İş’te örgütlendi, patron yetkiye itiraz etti, dava işçiler lehine sonuçlandı. Sendikayı tanımamakta ısrar edince alınan grev kararının karşısına Hindistan’dan işçi getirtmek, fabrikanın etrafını tel ve TIR dorseleriyle çitlemek, işçileri baskıyla istifa etmeye zorlamak gibi saldırı biçimleriyle çıktı