Erdoğan Varlık Fonu’nun başına kendisini yardımcılığına da damadını getirdiAKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan devletin varlıklarının şirketleştirildiği 100 milyar liralık değere sahip Varlık Fonu’nun başkanlığına kendisi getirdi


Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul, TÜRKSAT, Eti Maden İşletmeleri, Çaykur, THY’nin de aralarında bulunduğu, 100 milyar liraya yaklaştığı tahmin edilen varlığıyla devletin en önemli ekonomik aygıtı konumuna sahip Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri ile Genel Müdürü’nün atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, Başkan Vekilliği’ne de damadı Berat Albayrak getirildi.

Yönetim Kurulu Üyeliklerine de Selim Arda Ermut, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Erişah Arıcan, Fuat Tosyalı ve Zafer Sönmez atandı.

Genel Müdürlüğü ise Zafer Sönmez’e verildi.

2016’nın sonunda TBMM’de çıkarılan yasayla kurulan Türkiye Varlık Fonu Yönetim A.Ş., patronlara verilecek hibeler, “çılgın” denilen projelerin tıkanmadan devam etmesi, uluslararası sermaye nezdinde güven yaratarak sıcak para bulma olanaklarını genişletmesi kısacası ipotek olarak takdim edilmesi başta olmak üzere pek çok amacın yüklendiği bir araç olarak yaratılmıştı.

Devletin kendisini kendisine özelleştirdiği ve denetimin-kullanımın da partili Cumhurbaşkanının yetkisine bırakıldığı fon, Sayıştay denetimi dışına da çıkarılmıştı.

Erdoğan fonun performansından memnun olmamış, başkanlık koltuğu Eylül 2017’da Mehmet Bostan’ın görevden alınmasıyla boşalmıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sabah Resmi Gazete’de yayınladığı kararla başkanlığa kendisini yardımcılığa da damadını getirmiş oldu.

46 taşınmaz, bankalar ve kamu hisseleri

Ağustos 2016’da kurulan ve en az 50 milyar dolarlık bir portföyü olduğu tahmin edilen TVF’ye bugüne kadar 46 adet taşınmaz devredilmiş durumda. TVF’ye çeşitli banka ve şirketlerdeki kamu hisseleri, bazı kamu iktisadi teşebbüsleri, at yarışları ve şans oyunlarına dair lisanslar 49 yıllığına devredilmişti.

Son olarak KHK ile TVF’ye dış borç yetkisi de verilmişti.

TVF’ye devredilen şirketler arasında Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul, Türksat ve Türk Telekom’un sermayelerinde bulunan Hazine hisselerinin yanısıra THY ve Halkbank’taki Özelleştirme İdaresi hisseleri bulunuyor.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu