Hayvan tecavüzcüsü tahliye edildiAlibeyköy’de geçen yaz bir kediyi cinsel işkenceye maruz bırakan Bilal Çakmak isimli erkek hakkında tahliye kararı verildi


İstanbul Alibeyköy’de geçtiğimiz Haziran ayında bir kediyi cinsel işkenceye maruz bırakmasının ardından tutuklanan Bilal Çakmak’ın üçüncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık Çakmak, Silivri Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, kedinin sahibi Rafet Altınkaynak da katıldı. Duruşmayı yaşam hakkı savunucuları da izledi.

Duruşmada ilk olarak dinlenen tanık veteriner Tanju Andaş, “Kedi o gün derneğimize getirildi. Hayvan 3 aylıktı. Hayvanın makatı açılmıştı. Bir yabancı cismin sokulduğunu düşündüm. Dokular hasar görmüş. Arka tarafı tutmuyordu. Hayvan korkmuş vaziyetteydi” dedi.

Daha sonra konuşan avukatlar, suçun aynı zamanda bir işkence suçu olduğunu belirterek, “İddianamedeki sevk maddeleri eksiktir. Daha sonra telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Mala zarar verme değerlendirmesi doğru değildir. Sanığın toplumda gezmesi hepimiz için tehlike yaratmaktadır” diye konuştu.

Kedinin sahibi Rafet Altınkaynak ise, “Emsal karar verileceğini düşünüyorum. Başka canlılara da zarar verdiğini biliyoruz. Hayvanlara işkence ettiğini biliyoruz. Çocukları cinsel istismara maruz bırakıyor ve aileler korktukları için susuyor. Bu adam toplumun tamamına zarar verebilecek yapıda” diye vurguladı.

Aranın ardından kararını açıklayan hakim, sanığa 3 yıl hapis cezası verilmesini hükmetti ancak tutuklu bulunduğu süreyi göz önünde bulundurarak Bilal Çakmak’ın tahliyesine karar verdi.

Duruşma sonrası açıklama yapan avukatlar ve hayvan hakları savunucuları, cezanın eksik olduğunu belirtti. Kedinin sahibi Rafet Altınkaynak da, “Emsal karar bekliyordum. İstediğim gibi olmadı. Ben 10 yıl gibi bir süre bekliyordum” dedi.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nden Burak Özgüner ise cezayı az buldukları belirterek, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.