Makel patronundan krize çözüm: İşçilerden fedakarlık!Kriz bahanesiyle çalışanlarından daha fazla mesai yapmalarını isteyen Makel’in patronu, işçilerin toplu karşı çıkışıyla birlikte geri adım attı


Her yıl Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yerini alan elektrik malzemeleri üreticisi Makel, kriz bahanesiyle çalışanlarından her gün 50 dakika daha fazla çalışmasını isteyince işçilerin tepkisiyle karşılaştı. İşçilerin topluca fazla çalışmayacaklarını ilan etmeleri üzerine fabrika yönetimi geri adım attı.

Büyük bölümünün asgari ücrete çalıştığı Makel’in Esenyurt Kıraç’ta bulunan fabrikasında yönetim, kriz bahanesiyle günde 2 kez 15 dakika olan çay molalarından 5’er dakika, 40 dakika olan yemek molasından 10 dakika kesmek ve işçileri yarım saat daha fazla karşılıksız olarak çalıştırmak istedi. İşçiler ise “1 dakika bile işe geç başlasak tutanak tutan Makel, şimdi bizden fedakarlık istiyor, eğer ekonomileri kötüyse önce lüks arabalarını satsınlar” diyerek duruma tepki gösterdi. İşçilerin kararlı duruşu karşısında Makel yöneticileri geri adım attı.

‘AÇLIKTAN ÖLELİM Mİ?’

Evrensel’e konuşan Makel işçileri “Biz asgari ücrete çalışıyoruz, tüketim maddelerinin neredeyse tamamına zam geldi, alım gücümüz düştü, maaşlar eridi, bizden daha ne fedakarlığı bekliyorlar? Açlıktan ölelim mi” diyor. Krizin patron tarafından bahane edildiğini söyleyen işçiler, “Madem işler kötü o zaman neden her gün 5 işçi alıyorsun?” diye soruyor.

‘EVET DESEYDİK FAZLASI İSTENECEKTİ’

Bugün kendilerinden 50 dakika fazla çalışmalarını isteyen patronun, bunu kabul etmeleri durumunda, “Cumartesi pazar da çalışın, günde 10 saat çalışın” diye dayatmalarla geleceğini belirten işçiler, “50 dakika fedakârlık yapsaydık başka fedakarlıklar istenecekti. Biz Makel işçileri olarak bu duruma tepki gösterdik” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 500 ŞİRKETİ ARASINDA

Elektrik malzemeleri sektörünün önde gelen firmalarından olan Makel, dünyanın 40’ı aşkın ülkesine ihracat yapıyor. Her yıl açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında istikrarlı bir şekilde yerini alan Makel patronu, bir yandan “ekonomideki belirsizlikten dolayı sıkıntı çektiklerini” söylerken, diğer yandan Topkapı’da Grand Makel ismiyle otel açıyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."