Şöförler sınırda bekletiliyorUn ihracatına getirilen sınırlandırmanın ardından Habur sınır kapısındaki şöförler günlerdir geçişi bekliyor


Dövizdeki yükselişin ardından Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde aldığı kararla “istikrarı sağlamak, tüketicileri korumak ve spekülasyonun önüne geçmek” amacıyla un ihracatına sınırlama getirmişti. Alınan bu karar üzerine un yüklü olan bini aşkın TIR ve kamyonun Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı’ndan geçişlerine izin verilmedi.

İhracatına sınırlama getirilen un yüklü bini aşkın TIR ve kamyon şoförü, günlerdir Habur Sınır Kapısı’nda beklemekte.

Yaklaşık iki haftadır alınan bu karardan dönülmesini bekleyen şoförlerin bir kısmı bu konuda herhangi bir gelişme olmayınca evlerine geri döndü. Hala bekleyişlerini sürdürenler ise, “Daha ne zamana kadar bekleyeceğiz?” diye soruyor.

Devletin yaşadıkları soruna çözüm bulmamasının yanı sıra aldıkları yükü teslim edemedikleri için yük sahiplerinden de paralarını alamadıklarını söyleyen şoförlerden Müdayim Eskici, günlerdir sınırda olmalarına rağmen bir yetkilinin gelip de hallerini bile sormadığını belirtti.

“Ne hakkımızı veriyorlar ne de yaşadıklarımızı düşünüyorlar. Günlerdir ‘Ne yapıyorsunuz, durumumuz nedir? diye kimse sormadı” diyen Eskici, yaşadıkları soruna bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

Sınırdaki beklemeyişini sürdüren şoförlerden Hamit Kabul ise, Mardin’den 10 gün önce yükleyip Kızıltepe Gümrüğü’nden yurtdışına çıkışında sorun görülmeyen yükünün Habur’da “yasak” denilerek, geçişine izin verilmediği iddiasında bulundu. Kabul, “Yasak ise eğer Kızıltepe’den de çıkarmasınlar. Buraya geliyoruz gümrük bize yasak olduğunu söylüyor. Yasak olduğu bilinerek mi verildi bu yük bize, biz de bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bugün yarın, bugün yarın diyerek bize beklememiz söyleniyor. Daha ne zamana kadar bekleyeceğiz. Bu kadar insan burada mağdur” diyen Kabul, yaşadıkları mağduriyetin bir an önce son bulmasını istedi.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.