3. Havalimanı şantiyesinde işçi isyanı (güncelleniyor)İnşaat-İş, jandarmanın duruma müdahale etmeye çalışan bazı temsilcilerini işçilere hedef gösterdiğini duyurdu.


11:45

İnşaat-İş, jandarmanın duruma müdahale etmeye çalışan bazı temsilcilerini işçilere hedef gösterdiğini duyurdu. Sendika açıklamasında jandarmanın hedef göstermesinden sonra kendilerini tanımayan işçilerin temsilcilere müdahale ettiğini, tanıyan işçilerin araya girmesiyle sendika temsilcilerinin dışarıya çıkarıldığını, içerde kalan sendikacıların işçilerle birlikte direnmeye devam etiklerini belirtti.

11:15

Jandarmanın saldırı anonslarına karşın ısrarla dağılmayan işçilere gaz bombası ve plastik mermilerle saldırı gerçekleşti. İnşaat-İş facebook hesabından saldırıyı, “Jandarma işçi arkadaşlarımıza gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Sendika temsilcilerimiz de saldırı anında işçi arkadaşlarımızla birlikteydi. Burada birikmiş devasa öfkeyi ne biber gazı ne plastik mermi zaptedemez. İşçi arkadaşlarımızın yakıcı ve yıkıcı öfkesi bu köle kampını yerle bir edecek nitelikte!” cümleleriyle paylaştı. 

***

İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) sosyal medya hesapları üzerinden 3. Havalimanı Akpınar Köyü kampında kalan işçilerin sık sık yaşanan servis kazaları-ölümleri, iş cinayetleri ve kötü çalışma koşullarına karşı isyan ettiğini duyurdu.

İşçilerin isyanında en son geçtiğimiz günlerde yaşanan servis “kazasında” on işçinin hayatını kaybetmesinin belirleyici olduğu vurgulanıyor.

On binlerce işçinin Kamp’ın giriş-çıkışlarını tutarak servislere binmediğini, koşulların düzeltilmesi taleplerini yineleyerek plazalara doğru yürüdüğünü belirten sendika, çekim yapan üye ve işçilerin patron temsilcileri tarafından “cezalandırılacaksınız” denilerek, tehdit edildiklerini vurguladı.

 

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.