ÇHD’li ve HHB’li avukatlar serbest bırakıldıSilivri Cezaevi Kampüsü’nde görülen davada yargılanan 20 avukattan tutuklu olan 17’si tahliye edildi


Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi 17’si tutuklu 20 avukatın yargılandığı davanın karar duruşması Silivri Cezaevi Kampüsünde görüldü. “Güvenlik” amacıyla cezaevi kampüsü ve duruşma salonu içinde çok sayıda jandarma görevlendirildi. Savcı, tutuklu avukatların, tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Tutuklu avukatlardan Barkın Timtik, Oya Aslan ve Özgür Yılmaz’ın “örgüt yöneticiliği” 17 avukatın ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması Silivri Cezaevi Kampüsündeki Duruşma Salonları’nda görüldü. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasında tutuklu avukatlar, Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Ayşegül Çağatay, Aytaç Ünsal, Barkın Timtik, Behiç Aşçı, Didem Baydar Ünsal, Ebru Timtik, Engin Gökoğlu, Naciye Demir, Özgür Yılmaz, Selçuk Kozağaçlı, Süleyman Gökten, Şükriye Erden, Yağmur Ererken, Yaprak Türkmen, Zehra Özdemir ve tutuksuz avukat Ezgi Çakır duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı aralarında CHP Milletvekili Sera Kadıgil, CHP eski Milletvekili Şenal Sarıhan ile Brüksel Barosundan gözlemcilerin de bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

ÇHD ve HHB üyesi 20 avukatın hafta başında başlayan yargılaması, 4 gün boyunca Bakırköy Adliyesi’ndeki Konferans Salonu’nda yapılmıştı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi bugünkü duruşmada avukatların bütün itirazlarına rağmen karar duruşmasını Silivri Cezaevi Kampüsündeki Duruşma Salonları’nda yapmaya karar vermişti. Duruşmayı izlemek isteyenler sabah erken saatlerde İstanbul Barosu tarafından tahsis edilen araçlarla Silivri Cezaevi Kampüsüne geldi. Daha kampüs girişinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Jandarma görevlileri baro araçlarıyla duruşmaya gelenlerin tümüne GBT kontrolü yaptı. Kampüs içerisinde ise Duruşma Salonları’nın hemen karşısına Ural tipi zırhlı araç ve TOMA ile birlikte çok sayıda askerin konuşlandırıldığı görüldü.

Duruşma salonunda da tablo farklı değildi. Salon içerisinde 100’e yakın jandarma görevlisi hazır bulundu. Tutuklu avukatlar duruşma salonuna, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz”, “Devrimci avukatlar teslim alınamaz” sloganlarıyla girdi. Jandarma görevlileri, mahkeme heyeti gelinceye kadar sanıkların etrafında etten duvar ördü. Saat 10.00’da başlaması beklenen duruşma 1 saat gecikmeyle başladı. Mahkeme Başkanı Kadri Alpar savunma yapacak avukatlara, akşam saat 19.00’da UYAP’ta güncelleme yapılacağını hatırlattı ve savunmaların 19.00’a kadar bitmesinin “iyi olabileceğini” belirtti.

Mahkeme, suç vasfının değişmiş olması, tutuklamanın tedbir olması, sanıkların avukat olması, tutuklulukta geçen süre ve AİHM içtihatlarını dikkate alarak adli kontrol uygulamasıyla tüm sanıkların tahliyesine karar verdi.

Yakalaması gerçekleşmeyen Günay Dağ ve Oya Aslan hakkındaki yakalama kararının devam ettiğini belirten mahkeme başkanı bir sonraki celse gizli tanıkların dinlenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 19-20 Şubat tarihlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı