‘Devlet ve İGA yönetimi, “çözümü” operasyonda buluyor olabilir’İnşaat-İş, gerek devlet yetkilileri ve İGA yönetiminin tutumları gerekse çapı büyütülen polis yığınağının 3. Havalimanı’nda bir operasyon hazırlığı yapıldığını gösterdiğini vurgulayarak, destek ve dayanışma çağrılarını yineledi.


İnşaat-İş, direnişin sürdüğünü, gerek devlet yetkilileri ve İGA yönetiminin tutumları gerekse çapı büyütülen polis yığınağının bir operasyon hazırlığı yapıldığını gösterdiğini vurgulayarak, destek ve dayanışma çağrılarını yineledi.

İnşaat-iş, açıklamasında, general ve kaymakam tarafından bir heyetin oluşturulmasının talep edildiğini, bu arada sendika temsilcilerine dönük provokatif bir yaklaşımla “madem sendikacısınız, bu işçileri yatıştırın o zaman” denildiğini, buna “siz talepleri karşılayın” yanıtı verildiğini, işçilerin, kaymakam ve generalin yemek yiyip sohbet edelim önerilerini reddederek “önce talepleri karşılayın” şeklinde yanıt verdiklerini anlattığı açıklamasının son güncellemesinde, operasyon olasılığına işaret ederek, şunları belirtti:

General ve kaymakamla birlikte İGA genel direktörü ve müdürü Kadri Samsunlu da yemekhaneye gelerek işçi arkadaşlarımızla konuşmaya çalıştı. Bir heyet de oluşturuldu. Fakat görüşmek için yemekhaneye gelen patron ve devlet temsilcilerinin, arkadaşlarımıza yaptıkları “birlikte yemek yiyip, sohbet edelim” önerisi reddedildi. İşçi arkadaşlarımız ve sendika temsilcilerimiz, yemekten önce taleplerin karşılanmasını istediler.

Bu arada, kamp çevresindeki polis yığınağı arttırıldı. En son bir TOMA daha getirildi.

Genel havaya bakılacak olursa, devlet ve İGA yönetimi, direnişin taleplerini karşılayan çözücü bir tutum yerine, bir operasyon yapmayı tercih ediyorlar.

Gerek İGA yönetiminin gayri ciddi yaklaşımı gerekse en son general-kaymakam ve İGA yöneticilerinin aynı yaklaşımı sürdürmesi, bir operasyon olasılığını güçlendiriyor.

Tüm sendika ve meslek örgütleri, siyasi parti ve kurumlar, duyarlı tüm toplumsal kesimler, inşaat işçisinin bu haklı çığlığının bir operasyonla ezilmesine izin vermemeli! Herkesi, bu direnişle dayanışmayı büyütmeye, destekleri arttırmaya bir kez daha davet ediyoruz!

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu