İnşaat-İş: İGA yönetimi oyalamacı tutumla “bakarız” dedi (güncellendi)İnşaat-İş, jandarmanın kampta temsilcilerini aramaya çıktığını belirterek, “bu direniş işçi sınıfının birikmiş öfkesiyle doğdu, kolayca bastırılamayacak kadar derin bir öfke bu” dedi


17:35

İnşaat-İş jandarmanın kampta temsilcilerini aramaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:

İGA direktörü Kadri Samsunlu’yla yapılan görüşmede somut bir yol alınamayınca işçilerin aldığı direniş kararına karşı jandarma harekete geçti.

 

Yarın devam edeceği ilan edilen direnişi güçsüzleştirmek için yaptığı ilk şeylerden biri, sendikamız temsilcilerini kamp alanından çıkarmaya dönül sürek avına çıkmak oldu. İşçi arkadaşlarımızdan aldığımız habere göre jandarma kampta bizi aramaya çıkmış!

 

İşçilere dayatılan kölece koşullarla patlayan bu isyanın biz olsak da olmasak da devam edeceğini, talepler kabul edilinceye kadar geri adım atılmayacağını ise hayat bir kez daha gösterecek!

 

Bu isyana, onuru kırılan, insan yerine konulmayan, en temel hakkı olan ücretini bile doğru düzgün alamayan, aşağılanan, insanlık dışı beslenme ve barınma koşullarına mecbur bırakılan, kanı-canı sudan ucuz muamelesi gören, her gün bir ya da birkaç arkadaşının alınmayan basit önlemler nedeniyle can verdiğini gören, ağır iş yüküyle ezilen, sigortası yatırılmayan inşaat işçisinin birikmiş öfkesi ebelik etmiştir!

 

Bu öfkeyse onunla buluşmaya çalışan sendikalarının engellenmesiyle bastırılamayacak kadar derin ve büyüktür!

 

Direniş, sonuna kadar direniş!

16:55

İnşaat-İş yapılan işçi toplantısından direniş kararının çıktığını belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

İGA yönetiminin oyalamacı-ötelemeci tutumunu sonuna kadar devam ettirdiği görüşme, yapılan toplantıda işçi arkadaşlarımıza anlatıldı. Toplantıya katılan işçi arkadaşlarımız İGA direktörü Kadri Samsunlu’nun sergilediği bu zamana yayıcı-oyalamacı tutumu kabul etmediler.
İşçi arkadaşlarımız İGA yönetiminin hiçbir somutluk taşımayan tutumunu “direnişe devam” tutumuyla reddettiler.
İnşaat işçisi köle değildir!” diyen arkadaşlarımız direnişin yarın ve sonraki günlerde de devam etmesi, talepler kabul edilinceye kadar bitmemesi yönünde karar aldılar.
Sendikamız da bu köle kampını isyan soluğuyla sarsan işçi iradesinin yanında yer almaktaki kararlılığının altını bir kez daha çizerek, tüm işçi sınıfının soluğunu temsil eden bu direnişin desteklenip, büyütülmesi çağrısını yineler.

***

İnşaat-İş, İGA’nın İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu ve kaymakamın da katıldığı görüşmenin sona erdiğini, işçilerin 15 maddelik talepleriyle ilgili somut hiçbir teminat verilmediğini, tüm patronlar gibi Samsunlu’nun da oyalamacı ve öteleyici bir tutum sergilediğini belirterek yaptığı açıklamada, sonucun işçilerle değerlendirileceğini vurguladı.

İnşaat-İş’in görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada şunlar söylendi:

İGA’nın İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu ve kaymakamın da bulunduğu görüşme sona erdi.

Sendika temsillerimiz ve işçilerin belirlediği heyetin katılımıyla gerçekleşen görüşmede işçiler şirket yönetimine 15 maddelik talep listesini sundular. İşçilerin en doğal haklarının talepleştirilmesinin bile abes olduğu bu koşullarda Samsunlu, patronların her zamanki oyalamacı tutumunu sergilemenin ötesinde somut bir şey söylemedi.

Kölece koşullarda çalıştırılan, insanlık dışı barınma-beslenme ve ulaşım koşullarına maruz kalan, her gün en az ikisinin kanının aktığı bu köle-ölüm kampında işçi arkadaşlarımızın “artık yeter” isyanının basıncıyla görüşmeye gelen İGA direktörü, “Tepkinizi gördüm, mesajı aldım. Fakat bu sorunlar bir anda çözülemez, zaman vermelisiniz” gibi oyalayıcı ve öteleyici bir tutum sergiledi.

Aynı tutumu Kaymakam da yineledi.

Bu oyalamacı tutumları işçi arkadaşlarımızdan biri “Bu projeyi insan havsalasını da zorlayacak bir acelecilikle 29 Ekim’e yetiştirmeyi biliyorsunuz, ama bizim taleplerimiz için zaman istiyorsunuz! Bu tutum kabul edilemez” tepkisiyle karşıladı.

Görüşme somut hiçbir öneri ve kabulün olmadığı bu tutumlarla sona erdi.

İşçi heyeti ve sendika temsilcilerimiz sonuçları işçilerle görüşmek ve nasıl bir tutum alınacağını birlikte belirlemek üzere görüşmeden ayrıldılar.

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…