İnşaat-İş işçilerin taleplerini açıkladıİnşaat-İş, İGA yönetimiyle temsilcilerinin de katıldığı bir görüşmenin başladığını duyurarak, işçilerin ortaklaşa belirledikleri talepleri açıkladı


İşçilerin yaptıkları geniş toplantıyla bir heyet seçerek taleplerini belirledikleri ve sendika olarak heyetle birlikte bu talepler çerçevesinde İGA yönetimiyle görüşmelere katıldığını duyuran İnşaat-iş, taleplerin yer aldığı bir açıklama yayınladı.

Arkadaşlarımızın tartışarak belirledikleri ve aslında tüm inşaat işçilerinin yaşadıkları sömürü ve aşağılanmayı da ifade eden talepleri şunlar” şeklinde belirtilerek taleplerin sıralandığı açıklama şöyle:

İnşaat işçisi köle değildir!” diyerek isyan eden arkadaşlarımızın birikmiş öfkesi karşısında jandarma saldırısı da kar etmeyince görüşme talebi gelmişti. Temsilcimizin de aralarında bulunduğu işçiler geniş bir toplantı yaparak taleplerini belirleyip, temsilcilerini seçtiler.

 

Arkadaşlarımızın seçtiği temsilciler ve sendika yetkililerimiz şu anda asıl muhatap olan İGA yönetimiyle görüşmeye gidiyor.

 

İşçi arkadaşlarımızın seçtiği heyetin başında sendika temsilcilerimizden Özkan Özkanlı var. İşçiler sendikamızın diğer yöneticilerinin de görüşmede olmasını istediler. Bunun üzerine heyetle birlikte yöneticilerimiz de görüşmeye katıldı.

 

Arkadaşlarımızın tartışarak belirledikleri ve aslında tüm inşaat işçilerinin yaşadıkları sömürü ve aşağılanmayı da ifade eden talepleri şunlar:

 

-Eyleme katılan arkadaşlarımızdan hiçbiri işten çıkarılmayacak

 

-Habersizce işten atılanların işe iadesi

 

-Servis sorununun çözülmesi

 

-Yatakhaneler ve lavabo-banyo temizliklerinin düzenli yapılması, tahtakurusu sorununun çözülmesi-yatakların yenilenmesi

 

-Revir personelinin işçilerle ilgilenmemesine son verilmesi, tedavi için genel sağlık malzemelerinin temini, aşağılayıcı davranışların olmaması

 

-Ücretlerin tamamının hesaba yatırılması, elden ödemelerin yapılmaması

 

-Geçmişe dönül ödenmeyen ücretlerin ödenmesi

 

-İşçiler ve formenlerin aynı yemekler yemek yemesi

 

-Bu sorunları bildikleri halde müdahale etmeyen ve devam ettikleri sürece aynı mağduriyeti yaşatacak olan İGA yetkililerinin görevden alınması

 

-Kabul edilen protokolün basın karşısında da okunması

 

-İş cinayetlerine karşı önlemlerin alınması

 

-6 aydır ücret alamayan arkadaşlardan memlekette olanların da ücretlerinin ödenmesi

 

-Yatak ve yemek, bayram ikramiyelerinin verilmesi

 

-Azerbeycanlı işçilerin başındaki Selim Öztürk mağduriyet yaratmıştır, görevden alınması,

 

-İşçilere kıyafet verilmesi

 

-Serviste geçen sürenin mesai olarak verilmesi…

 

Bu arada sendikamız hiçbir işçinin gözaltında olmadığı bilgisini kesinleştirdi.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu