Kosta Rika’da genel grev sürerken üniversiteye saldırıHükümetin ‘Mali Plan’ına karşı genel grev sürerken polisin üniversiteye girip öğrencilere saldırması tepki çekti


Kosta Rika’da hükümetin, bütçe kesintilerini içeren “Mali Plan”ını protesto etmek için Pazartesi başlayan genel grev sürerken, emekçilerle yan yana yürüyen öğrencilere (Çarşamba günü) polis saldırdı.

San Jose’de binlerce emekçinin ve öğrencinin gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından polis Kosta Rika Üniversitesi’ne girerek öğrencilere saldırdı. Öğrencilere şiddet uygulayan polisin bu tutumu tepkilere neden oldu.

Bu durumun “Üniversitenin özerkliğine aykırı olduğunu, hükümetin bu konuda özür dilemesi gerektiğini” belirten üniversite yönetimi “Emekçilerin ve öğrencilerin protestolara katılabilmesi için etkinliklerin askıya alındığını” duyurdu.

Cumhurbaşkanı Carlos Alvarado Quesada da dahil olmak üzere yetkililer, hükümetin “Polisin eylemleri hakkında bir soruşturma yürütüleceğini ve öğrencilerin dövülmesi emrini vermediklerini” söylemek durumunda kaldı.

Öğretmenler sendikası APSE “Mali plana karşı ülke çapında süresiz grev” çağrısı yapöış, 23 sendikanın yanı sıra öğrenci gençlik te bu çağrıya olumlu yanıt vererek harekete katılmışlardı. Hemen her alandan emekçilerin dahil olduğu grev hastanelerde de sürüyor.

Hükümet ise “Grevlerin yasa dışı” olduğunu iddia ediyor.

Hazine Bakanlığı tarafından önceki Haziran ayında meclise sunulan “Kosta Rika’nın refahı için mali sürdürülebilirlik” planı, dolaylı vergilerin yükseltilmesi; eğitim ve sağlık gibi alanlarda kamu bütçesinin kısılması; ücretlerin en azından 2 yıllığına dondurulması ve fazla mesai ücretlerinde indirime gidilmesi; yeni parsonel alımının ve alt yapı yatırımlarının durdurulması gibi saldırıları içeriyor.

Planda, yüzde 13 oranında katma değer vergisinini getirilmesi, temel geçim mallarında vergilerin yüzde 2 oranında artırılması öngörülüyor.

Bu saldırıya karşı emekçiler 25 Haziran’da da genel greve çıkmışlardı.

Yaşanacak Dünya

Ayrıca Kontrol Et

Potsdam’da İltica Politikasına Karşı Gösteri

Mülteciler Potsdam’da iltica politikasına karşı gösteri düzenledi.