TÜPRAŞ işçileri bu kez tam gün iş bıraktıGeçtiğimiz günlerde iki saat ve yarım gün iş bırakma eylemi yapan Aliağa TÜPRAŞ işçileri, bugün tam gün iş bırakıyor


Tüpraş İzmir rafinerisinde, vardiya düzeninin değişmesine karşı geçtiğimiz Çarşamba iki saat, dün ise yarım gün iş bırakma eylemi yapan işçiler bugün tam gün iş bırakıyor. Yalnızca vardiya düzeninin değiştirilmek istenmesi yüzünden değil, işyerindeki diğer sorunlar sebebiyle de iş bıraktıklarını belirtiyorlar.

Bugünkü eylemde işçilere seslenen Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay “İlk gün yapmış olduğumuz açıklamada da söyledik, sonucu ne olursa olsun almış oldukları bu kararı geri çekene kadar biz mücadelemizi burada devam ettireceğiz. Bugün bizimle beraber merkez yöneticilerimiz de burada. Ayrıca başlattığımız mücadeleye destek olmak için TÜPRAŞ Kırıkkale ve Batman rafinerisindeki arkadaşlarımız da iki saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor. Onlara destekleri için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İşçilere açıklama yapan Petrol-İş Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik ise “Sizin Aliağa’da başlattığınız eyleme destek olmak için Batman ve Kırıkkale rafinerilerindeki işçiler iş bırakıyor. Eyleminizin sürmesi durumunda da Kocaeli rafinerisindeki kardeşlerimiz haklı mücadelenizde sizlerle olacaktır. TÜPRAŞ yönetimi dört ay sonra başlayacak olan TİS görüşmelerimizin arifesinde direnişçi Petrol-İş Sendikasını ve Petrol-İş üyelerini kendi istediği noktaya çekmeye çalışıyor. Bunların ucuz zamanı geçmiş politikalar olduğunu buradan bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bu tür beyhude çabaların varolan iş barışını da hepten bozacağını hatırlatalım” diyerek Toplu İş Sözleşmeleri öncesi patronun işçileri kendi istediği noktaya çekmeye çalıştığını vurguladı.

Tekik, Flomar’da direnen işçilere de selam göndererek, “Biz bugün Gebze’de Flormar’da, Akkim’de, Batman’da, Trakya’da, Ankara’da sürdürdüğümüz direnişlerimizin de ışığıyla işvereni bir kez daha uyarmak istiyoruz. Aliağa işçisinin sabrını hiç sınamayın. Biz Petrol-İş olarak Türkiye’de umutların kırıldığı, sinmişliğin arttığı, insanların nasılsa artık hiçbir şey değişmeyecek duygusuna mahkum edilmek istendiği bir süreçten geçtiğimizi biliyoruz. Sınıf kardeşlerimizin, kızkardeşlerimizin Flormar’da yaktığı direniş meşalesini bugün Aliağa’da sizler devraldınız. Ölü toprağı serpilmiş günümüz Türkiyesinde bu psikolojiyi bertaraf edecek Türkiye işçi sınıfına umut olabilecek direnişin fitilini bugün buradan ateşlemiş olacağız” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.