Kadıköy’de 3. Havalimanı direnişi tahammülsüzlüğü! (güncellendi)İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş’in çağrısıyla 3. Havalimanı’ndaki direnişi desteklemek ve gözaltına alınan İnşaat-İş temsilcileriyle işçilerin serbest bırakılmasını talep etmek için Kadıköy Kalkhedon Meydanı’nda yapılacak basın açıklamasına polis sadırdı, muhabirimiz ve sendikacıların da olduğu en az 30 kişiyi gözaltına aldı


21:35

Şu an Kadıköy’de gözaltında olan 27 kişiden 18 yaş altı 3 kişiyi çocuk şubeye götürdüler. Geri kalan arkadaşlarımızdan kadın olanları Vatan Karakolu’na, erkek olanları ise Gayrettepe Karakolu’na götürecekler.
 
Bu akşam şantiyedeki işçilerden eylem yapan 15 kişinin daha gözaltına alınıp Arnavutköy Karakolu’na götürüldüğünü öğrendik. Gözaltına almakla direnişi bitiremezsiniz!
 
Bu arada sabah karşı basılan koğuşlardan alınan 160 işçinin serbest bırakıldığı öğrenildi.

***

İnşaat-İş ve DİSK Dev Yapı-İş’in çağrısıyla 3. Havalimanı’ndaki direnişi desteklemek ve gözaltına alınan İnşaat-İş temsilcileriyle işçilerin serbest bırakılmasını talep etmek için Kadıköy Kalkhedon Meydanı’nda saat 19:00’da yapılacak basın açıklamasına, kitle daha toplanamadan polis saldırısı gerçekleşti. Saldırıda aralarında sendikacılar ve gazetecilerin de olduğu 25 ila 30 insan gözaltına alındı.

Polis Kadıköy Çarşı’yı ve hemen tüm ara sokaklarını adeta terörize etti.

Bazı yerlerde gaz kullandı, hemen her sokakta karşısına çıkan eylemcilere karşı oldukça saldırgan bir tutum sergiledi. İnsanları yerlere yatırdı, ters kelepçe takarak sürükleyip, gözaltı araçlarına bindirdi.

Kadıköy sadece polis terörüne değil, aynı zamanda dağıtılsa da hemen her sokakta yeniden toplanarak eylem yapan, ajitasyon çeken grupların direnişiyle de yankılandı.

Gazetemiz muhabiri Öncü Akgül ve başka gazeteciler de polis teröründen nasibini aldı.

Polis gözaltı araçlarında da terör estirmek istedi. Kadıköy halkı saldırılara tepki gösterdi.

Gözaltına alınan insanlar saat 20:05 sıralarında Rıhtım Karakolu’na getirildi.

Saldırıda İnşaat-İş Sendikası temsilcisi Kadir Kurt yerlerde sürüklendi, saçları çekilerek darbedildi. Aynı şekilde DİSK Limter-İş Başkanı Kamber Saygılı’da darbedilip, gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişiler saat 20:05 sıralarında Rıhtım Karakolu’na getirildi. Polis gözaltına alınanlarla ilgili ne ailelere ne de avukatlara bilgi vermiyor.

3’üncü Havalimanı direnişinin yarattığı öfkenin haklı bir korkunun ifadesi olduğunu kanıtlarcasına…

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir