‘Onlar gözaltındaysa biz dışardayız!’Alınteri-Avrupa ve Yaşanacak Dünya gazeteleri 3. Havalimanı inşaatındaki direniş ve gözaltılarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı


Herkesi direnişe destek olmaya çağıran Alınteri-Avrupa ve Yaşanacak Dünya konuya ilişkin şunları belirtti:

İnşaat-İş, 3. Havalimanı şantiyesinde çalışan işçilerin son derece haklı ve meşru taleplerle başlattıkları direniş, polis ve asker zoruyla bastırılmak isteniyor. İçlerinde İnşaat İş yöneticileri Yunus Özgür, Deniz Gider, İnşaat İş basın sözcüsü Uğur Karadaş, yönetim kurulu üyesi Özkan Özkanlı da dahil olmak üzere 600 işçinin gözaltına alındığını ve haber alınamadığını biliyoruz.

Onlar gözaltındaysa biz dışardayız! Bu haklı talepleri kendi iş kolları başta olmak üzere bütün dünya sendikalarına ve dünya basınına duyurmak boynumuzun borcudur.

İşçilerin sendikaları vasıtasıyla da dile getirdikleri talepleri derhal kabul edilmeli, gözaltılar serbest bırakılmalıdır! Talepleri taleplerimiz, direnişleri direnişimizdir.

Direnişteki inşaat işçilerinin tartışarak belirledikleri ve aslında tüm inşaat işçilerinin yaşadıkları sömürü ve aşağılanmayı da ifade eden sıraladıkları şu talepler derhal kabul edilsin:

-Eyleme katılan arkadaşlarımızdan hiçbiri işten çıkarılmayacak

-Habersizce işten atılanların işe iadesi

-Servis sorununun çözülmesi

-Yatakhaneler ve lavabo-banyo temizliklerinin düzenli yapılması, tahtakurusu sorununun çözülmesi-yatakların yenilenmesi

-Revir personelinin işçilerle ilgilenmemesine son verilmesi, tedavi için genel sağlık malzemelerinin temini, aşağılayıcı davranışların olmaması

-Ücretlerin tamamının hesaba yatırılması, elden ödemelerin yapılmaması

-Geçmişe dönül ödenmeyen ücretlerin ödenmesi

-İşçiler ve formenlerin aynı yemekler yemek yemesi

-Bu sorunları bildikleri halde müdahale etmeyen ve devam ettikleri sürece aynı mağduriyeti yaşatacak olan İGA yetkililerinin görevden alınması

-Kabul edilen protokolün basın karşısında da okunması

-İş cinayetlerine karşı önlemlerin alınması

-6 aydır ücret alamayan arkadaşlardan memlekette olanların da ücretlerinin ödenmesi

-Yatak ve yemek, bayram ikramiyelerinin verilmesi

-Azerbeycanlı işçilerin başındaki Selim Öztürk mağduriyet yaratmıştır, görevden alınması,

-İşçilere kıyafet verilmesi

-Serviste geçen sürenin mesai olarak verilmesi…

Alınteri-Avrupa ve Yaşanacak Dünya

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.