İGA patronları işçi topluyor, direnişçilere ise ‘hainler-teröristler’ diyorİGA patronları, 3. Havalimanı’nda yaşanan direnişten sonra patronların, gözaltına aldırdıkları ya da işten attıkları işçiler yerine çeşitli illerden apar topar işçi topladıkları öğrenildi


3’üncü Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin kötü çalışma-barınma-beslenme ve iş cinayetlerine karşı başlattıkları direnişi devlet zoruyla ezmeye çalışan İGA patronlarının çeşitli illerden işçi getirdikleri öğrenildi.

Direnişçi işçileri “hain”, sütü bozuk”, “terörist” olarak hedefe çakarak işçilerle bağlantı kuran İGA patronlarının direnişin yaşandığı kampa jandarma operasyonu yapıldığı sabah Erzurum, Kayseri, Samsun ve Adana gibi birçok ilden apar topar işçi topladığı, bu işçilerin bavullarla şantiyeye geldiği tespit edildi.

Ahval’den Süha Giray’ın haberine göre işçiler kimlik numaralarını görevlilere verdikten sonra sağlık kontrolleri için otobüslere bindirildi.

‘Sütü bozuk, hainler’

Rize’den gelen bir işçi, taşeron firma tarafından önceki gün akşam saatlerinde arandığını belirterek “İş arıyordum. Önceki gün akşam saatlerinde taşeron firma yetkilisi arayarak acilen İstanbul’a gelmemi ve çalışmaya başlamamı söyledi. Buraya geldiğimde benim gibi gelen 200’ün üstünde insan gördüm” dedi.

Samsun’dan gelen bir diğer işçi ise taşeron firma yetkilisinin iş bırakan işçilere ‘hain’ dediğini aktardı. İşçi “Bana tek dedikleri helal para kazanmak isteyip istemediğim oldu. Olayları çıkaranların sütü bozuk olduğu ve burayı istemeyenler tarafından kışkırtıldığı söylendi. İsyan edenlerin provokatör, hain ve terörist olduğunu söylediler. Buradan ekmek kazanması gereken asıl kişilerin ise bizler olduğunu birkaç kere tekrar etti telefondaki kişi” şeklinde konuştu.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.