İnşaat İş, gözaltındaki sendikacıların açlık grevine başladığını duyurdu“Yılgınlık ve korku ortamı yaratmak isteyen burjuvaziye ve onun devletine pabuç bırakmayacağız!”


3. Havalimanı şantiyesinden gözaltına alınan işçi ve sendikacıların akıbeti hakkında günlerdir net bir bilgiye ulaşılamıyor. Avukatlar gözaltındaki işçi ve sendikacılarla görüştürülmüyor, aileler tek tek Arnavutköy, Eyüp ve Maslak’ta bulunan karakolların önüne birer birer gitmelerine rağmen yakınlarının içeride olup olmadığına dair net bir cevap verilmiyor.

Bu hak ihlalini protesto etmek adına İnşaat İşçileri Sendikası, gözaltındaki üç sendika yöneticisi ve bir Türkiye İşçi Partisi temsilcisinin açlık grevine başladığını duyurdu. Sendika ayrıca açlık grevi ve gözaltı sırasında jandarmanın uyguladığı şiddet nedeniyle ciddi sağlık sorunları bulunan İnşaat-İş yöneticilerinden Ozan Zöngür’ün  hastaneye götürülerek serbest bırakıldığını da belirtti.

 

Basına ve kamuoyuna;

 

Gözaltına alındıkları 14 Eylül Cuma gününden beri sendika yöneticilerimizin ve işçilerin insani talepleri karşılanmıyor ve anayasal hakları ihlal ediliyor.

 

Öyle ki, gözaltındaki işçi ve sendikacılar avukatları ile görüştürülmüyor, avukatlara ise gözaltındakiler ilgili hiçbir bilgi verilmiyor. Karakol karakol gezerek yakınlarından haber almaya çalışan aileler de kocalarının, oğullarının, akrabalarının nerede olduğuna dair net bir bilgiye ulaşamıyorlar. Gözaltındaki işçilerin isim listelerine de yine aynı şekilde ulaşılamıyor.

 

3. Havaalanı Şantiyesi Direnişi’ni kırmak için, binlerce işçiyi ve onların temsilcisi sendikacıları gerek şantiyede gerekse gözaltında insanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya bırakarak yılgınlık ve korku ortamı yaratmak isteyen burjuvaziye ve onun devletine pabuç bırakmayacağız!

 

Bu irade ve kararlılığı vurgulamak için, sendika yöneticilerimiz Yunus Özgür, Ozan Zöngür ve Deniz Gider ile Türkiye İşçi Partisi’nden Yusuf Yılmaz’ın gözaltındaki işçi ve sendikacıların haklarının ihlali durduruluncaya kadar açlık grevine başladığını kamuoyuna ilan ediyoruz.

 

Açlık grevimiz ve jandarmanın darp etmesi nedeniyle ciddi sağlık sorunları bulunan sendika yöneticimiz Ozan Zöngür’ün hastaneye götürülerek oradan serbest bırakıldığını da ayrıca belirtelim.

 

 

Bizi yıldırmayacak, teslim alamayacaksınız!

Kavga, sokak, direniş, yaşasın İnşaat-İş!

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…