İnşaat-İş: İGA’nın açıklaması direnişimizin haklılığının itirafıdır3. Havalimanı direnişi ile ilgili açıklama yapan IGA’ya İnşaat İşçileri Sendikası’ndan cevap geldi


İstanbul Yeni Havalimanı işletmesi olan IGA AŞ tarafından, İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu’nun işçilerin talepleri doğrultusunda sorunların giderilmesi için çalışmalara başladığı ve çözümlenecek sorunlarla ilgili bir listenin paylaşıldığı açıklamasına İnşaat İşçileri Sendikası’ndan cevap geldi.

Hürriyet’ten Ahmet Hakan tarafından yayınlanan listeye ithafen kaleme alınan açıklamada IGA’nın ‘çözeceğiz’ dediği sorunların direniş sayesinde gündeme alındığı ve bu açıklamanın işçilerin çalıştırıldığı kölece çalışma koşullarının itirafı olduğu vurgulanıyor.

Öte yandan açıklamada değinilmeyen ödenmeyen ücret ve elden ödeme ile sigortaların asgari ücretten yatırılması da da yeniden ifşa ediliyor.

İnşaat İşçileri Sendikası’nın açıklamasının tam metni ise şöyle:

İstanbul Yeni Havalimanı işletmesi olan IGA AŞ’den, Ahmet Hakan’a yazılı bir açıklama gelmiş. Açıklamada IGA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu’nun sorunların çözümü için yoğun mesai harcadığı, işçi ve taşeron firma patronlarıyla bir araya geldiği ve sorun yaşandığı tespit edilen noktalarda vakit kaybetmeden adım atılmaya başlandığı (!) söyleniyor.

 

IGA patronlarının sorun olarak gördükleri işçi direnişini kırmak adına hiç vakit kaybetmeden ne denli yoğun mesai harcadığına biz kefiliz! İşçileri sıkıştırarak provokatör ilan ettikleri sendika yöneticilerimiz aleyhine yalan ifade vermeye zorladıklarından da kuşkumuz yok! Öte yandan taşeron patronlarına da, işçilere ağır mobbing, gerektiğinde kaba dayak uygulayarak direnişi kırmaları için ültimatom verildiğini de biliyoruz!

 

Açıklamanın devamında işçi taleplerine cevaben adım atmaya başladıklarını söyledikleri  problemler ise, şimdiye kadar ‘5 yıldızlı otel konforunda’ diye lanse ettikleri işçilerin yaşam ve çalışma şartlarının insanlık dışılığını kabul edişlerinin itirafıdır.

 

Açıklamadaki liste aynen şöyle;

 

“Servis sorunu: Sefer sayılarının arttırılması ve bekleme alanlarının düzenlemesi konusunda çalışmalar başlatılmıştır. Servis bekleyen işçilerimizin rahatı için çadır ve üstü kapalı bekleme alanı oluşturulacaktır.

 

Tahtakurusu: Tahtakurusu ile mücadele, üst düzeyde ele alınan bir konudur. Bu konuyla sıkı bir şekilde ilgilenilecektir. Bu konudaki ilk aksiyon, eskimiş yatakların değiştirilmesi olacaktır.

 

Taşeronlar: İstanbul Yeni Havalimanı’nda taşeron olarak hizmet veren firmalarla ayrıntılı görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerin ardından genel hizmet kalitesinin arttırılması konusunda hemfikir kalınmıştır ve konuyla ilgili hızlı adımlar atılmasına karar verilmiştir.

 

Yemek sorunu: Mavi ya da beyaz yaka ayrımı olmadan projede görev alan çalışanların yediği yemekler, işçilerin geri bildirimleri üzerine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hassasiyetle incelenecek ve kalitesi test edilecektir.”

 

Buraya kadar listelenen sorunların işçilerin direnişi sayesinde gündeme alınmış olmasının önemini vurguluyor ve yineliyoruz; bu açıklama sizin bugüne kadar işçilere dayattığınız kölece şartların itirafıdır!

 

Listelediğiniz bu maddeler, emekçilerin insanca yaşam talebiyle başlattıkları direnişi karalamak için, ‘işçilerin ve yanlarındaki provokatörlerin havalimanının prestijini sarsmak adına hır-gür çıkarttığı’ şeklinde oluşturmaya çalıştığınız çirkin algının yalanlamasıdır!

 

Maddelerden devam edecek olursak, açıklamada, ‘Çalışma Koşulları’ başlığı altında, “İstanbul Yeni Havalimanı için çalışanlarının sağlığı ve rahat çalışma koşullarına sahip olması her şeyden önce gelmektedir ve gelmeye devam edecektir” ifadesi yer alıyor.

 

Bugüne kadar güvenliksiz ve güvencesiz çalıştırdığınız işçilerin başına gelen iş kazalarını(!) da, üstünü kapattığınız iş cinayetlerini de, medyadan ve kamuoyundan gizlenen cenazeleri de itiraf etmenizi beklemiyorduk zaten.

 

Tez elden rantını yiyebilmek için bir an evvel bitirmeye çalıştığınız projede çalışan işçilerin, ‘hızlı çalışılsın da gerisi önemli değil’ zihniyetiyle nasıl çalıştırıldığını biliyoruz! Şantiyede çalışan binlerce işçinin başına gelen iş kazalarından(!) haberimiz var! Buna rağmen sizin pişkince çıkıp, “çalışanlarının sağlığı ve rahat çalışma koşullarına sahip olması her şeyden önce gelmektedir” deme ikiyüzlülüğü sergilemeniz bizi hiç şaşırtmadı!

 

Öte yandan, yapılan açıklamada elden ödenen ücretler ve dolayısıyla eksik yatırılan sigortalar mevzusuna da aylardır ödenmeyen işçi ücretlerine de hiç değinilmemiş olması, bu konularda bir düzeltme ihtiyacı duyulmadığını anlatıyor bizlere. Öyleyse, siz patronlar, işçilerin kanını vampir misali emmeyi tümden bırakana kadar, biz işçiler ve emek dostları, direnişe şantiyede, sokakta ve dahi nezarethanede devam edeceğiz.

 

Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır!

İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!

 

İnşaat İşçileri Sendikası

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."