Tüpraş işçileri patrona geri adım attırdıTüpraş’ta vardiya sisteminin değişmesine karşı geçtiğimiz günlerde iş bırakma eylemi yapan işçiler kazandı


Tüpraş’ta vardiya sisteminde yapılmak istenen değişikliklere karşı, işçiler geçen hafta iş bırakmıştı. İzmir’de başlayan, sonrasında Kırıkkale ve Batman rafinerilerine de yayılan eylemler, Tüpraş’ın sahibi olan Koç Holding’e geri adım attırdı.

Petrol-İş Sendikası’nın patron temsilcileriyle yaptığı görüşmede, patron tarafı ‘gerektiğinde personel takviyesi yaparak sorunları çözmeyi’ kabul etti. Vardiya sistemi şu andaki haliyle korunacak.

Daha önceki toplu iş sözleşmesi süreçlerinde, holding vardiya sisteminin değiştirilmesini gündeme getirmişti. Aslında, iş yükünü daha az insana yüklemek, personel giderlerini kısmak istiyorlardı. Önceki toplu iş sözleşmesi süreçlerinde de işçiler sert bir yanıt vermiş, Koç geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Geçen hafta İzmir Rafinerisi’nde başlayan vardiya değişikliğine karşı, Petrol-İş’te örgütlü Tüpraş işçileri harekete geçtiler. Rafineri içerisinde başlayan eylemlerde, önce iki saat, sonra yarım gün ve en sonunda tam gün iş bıraktılar. İzmir Rafinerisi işçilerinin eylemlerine, Batman ve Kırıkkale rafinerilerinden de eylemler ve iş bırakmalarla destek geldi.

İşçiler ise, Koç yönetiminin dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olma korkusuyla hızlıca geri adım attığını aktarıyorlar.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.