Bakanlık mı İGA avukatı mı belli değil!Ulaştırma Bakanlığı da 3. Havalimanı işçi direnişiyle ilgili açıklama yaptı. Direnişi Geziciler’e, marjinal gruplara bağlayan açıklama adeta bir İGA avukatlığı örneği


3’üncü Havalimanı’nda yaşanan işçi direnişiyle ilgili bir açıklama da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan geldi. İGA’nın değme avukatlarına taş çıkaracak bir IGA savunuculuğuyla yapılan açıklamada, asıl failin bizzat kendileri ve İGA patronlarının olduğu işçi direnişi de, “Gezi’ciler”e, “çeşitli marjinal gruplara” ve siyasi partilere bağlandı.

Direnişin havalimanının açılışına sayılı günler kala bu güçlerin kışkırtmasıyla meydana geldiğini belirten Ulaştırma Bakanlığı, “…’havalimanını 29 Ekim’de açamayacaklar’ iddiası ile milletimizin moralini, çalışanların motivasyonunu bozma gayreti içinde oldukları gözlemlenmektedir” denildi.

Havalimanının isminin ne olacağı tartışmasıyla başlayan sürecin “servis olayı” gerekçe gösterilerek bir kışkırtmaya dönüştüğü iddia edildi.

Açıklamada kullanılan kutuplaştırıcı dil bir yana, çeşitli toplumsal kesimler adeta düşmanlaştırılarak ve nispet yaparcasına,“Yaşanan bu durum, sadece Türkiye’nin gözbebeği olan projemiz için değil, tüm Türkiye için üzüntü vermiştir. Bu proje Türkiye’nin gurur projesidir ve durdurmaya, engellemeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Milletimize söz verdiğimiz gibi 29 Ekim 2018 Günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile hizmete açılacaktır” denildi.

Bakanlıktan direnişte İGA patronlarının ve onların ördükleri taşeron cehenneminde neler olup bittiğini denetleme zahmeti bile duymayarak kolektif suç işleyen devletin nasıl bir rol oynadığını itiraf etmesini elbette beklemiyoruz. Fakat açıklamanın devamında yapılan İGA savunması, bir burjuva devlet için bile tarihte eşine az rastlanır bir sınıfsal tutumu ifade ediyor. İşçi direnişleri karşısında genellikle söylemde de olsa sınıflar üstü bir tutum takınan burjuva devletlerinin bugüne kadarki tutumlarından oldukça farklı bir sahiplenmeyi, dolaysızlığı ifade ediyor.

Devlet sanki İGA’nın reklam ajansı gibi konuşuyor!

Bunu yapan Bakanlık aynı zamanda İGA’nın dünkü açıklamasında olduğu gibi işçilerin direnişte dile getirdiği her şeyin aslında gerçek olduğunu da dolaylı olarak kabul ediyor. İGA’nın dün Ahmet Hakan’a gönderdiği açıklamayı İGA adına yineleyen Bakanlık, bu tutumuyla bile devletin orada olup bitenleri denetlemeyerek suç işlediğini de itiraf ediyor.

Bakanlık’ın İGA savunusuyla devam eden açıklamasında şunlar söyleniyor:

“SORUNLARIN GİDERİLMESİ İLE İLGİLİ KENDİLERİNE DE TALİMAT VERMİŞTİR”

İGA yönetimi; sorun ve taleplerini dinlemek üzere çalışanlarla hızlıca bir araya gelmiş; yapılan görüşme sonucu, sorun yaşandığı tespit edilen noktalarda vakit kaybetmeden somut adım atılmaya başlanmıştır. Bu görüşmenin ardından İGA ivedilikle bünyesindeki taşeron (500’e yakın firma) firma patronlarıyla bir araya gelmiş ve sorunların giderilmesi ile ilgili kendilerine de talimat vermiştir. 

Dört yılı aşkın bir süredir havalimanı şantiyesinde çalışmalar devam etmektedir. Giderek artan ve nihayetinde 36 bin çalışana ulaşan İstanbul Yeni Havalimanı şantiyesi, orta büyüklükte bir ilçe nüfusuna sahiptir.


Bu büyüklükteki şantiyede kuşkusuz çalışanların temizliğinden, sağlığına, içme suyundan yemeğine kadar büyük bir organizasyon gerekmektedir. İGA yönetimi de bunu büyük bir başarı ile sürdürmektedir. 

 

“BAKANLIĞIMIZ DA ÇALIŞMA VE DENETİMLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR”

Bunun yanı sıra İstanbul Yeni Havalimanı projesinde görev alan, mavi ya da beyaz yaka ayrımı olmadan tüm çalışanların yediği yemekler, işçilerin geri bildirimleri üzerine hassasiyetle incelemeler yapılmakta ve kalitesi test edilmektedir. Ancak bir eksiklik olmaması amacıyla Bakanlığımız,  yemekhanelerin, yatakhanelerin de diğer sosyal yaşam alanlarının bir kez daha gözden geçirilmesini istemiştir. 

 

Servis konusu ile ilgili olarak sefer sayılarının artırılması ve bekleme alanlarının düzenlemesi konusunda daha titiz davranılacaktır. Servis bekleyen işçilerin rahatı için çadır ve üstü kapalı bekleme alanları oluşturulacaktır. 

 

Çalışanların sağlığı ve rahat çalışma koşullarına sahip olması için Bakanlığımız da çalışma ve denetimlerine devam etmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Depreme hazırlık artık din adamlarının “görevi”!

Milli Eğitim Bakanlığı “Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi” başlattığını duyurdu. Deprem konusunda halkı bilinçlendireceklermiş!