İnşaat-İş yöneticileri “İnşaat işçisi köle değildir!” sloganlarıyla Adliye’de (Güncelleniyor)İnşaat-İş yöneticileri Adliye’ye “İGA katil!”, “İnşaat işçisi köle değildir!” haykırışlarıyla geldi


İnşaat-İş Örgütlenme Sorumlusu Yunus Özgür ve Yönetim Kurulu üyesi Deniz Gider Adliye’ye “Katil İGA!”, “İnşaat işçisi köle değildir!” haykırışlarıyla geldi.

İnşaat-İş sosyal medya hesabından “Yöneticilerimiz jandarmanın engellemelerine rağmen sınıfımızın isyanını haykırmaktaki ısrarlarından vazgeçmedi!” diye belirtti.

15.00

15 Eylül operasyon sabahı jandarma barikatını aşarak şantiyeye girmeye çalıştıkları için gözaltına alınan iki İnşaat-İş yöneticisinin de aralarında olduğu 43 işçi Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirildi.

Arka kapıdan adliyeye sokulan İnşaat-İş yöneticileri Yunus Özgür ve Deniz Gider “İnşaat işçileri köle değildir” ve “Katil İGA” sloganları attı. Slogan atmalarını engellemek için ağızları kapatılan sendikacılar darp edilerek merdivenlere götürüldü.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu İstanbul Şubesi de işçilere dönük suçlamaların belli olduğunu açıkladı. Sadece hayatta kalmayı ve insanca çalışma şartlarını talep eden işçilere isnat edilen suçlamalar:

-2911’e (Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu) muhalefet
-Çalışma hürriyetinin ihlali
-Kamu malına zarar vermek
-Halkı kin nefret düşmanlığa tahrik etmek
-Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması
-Görevi yaptırmamak için direnme

İstanbul Barosu yaptığı açıklamada, gözaltı ve savcılık ifadelerinde avukatsız bir şekilde ifadelerinin alındığı belirtilerek sürecin sonuna kadar takipçisi olunacağı vurgulandı. İşçiler Gaziosmanpaşa Adalet Sarayı’nda ifade vermek üzere bekletiliyor.

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.