Yeşil Kundura da konkordato istediÜnlü ayakkabı markası Hotiç’ten sonra 1948’den beri üretim yapan Yeşil Kundura da konkordato ilan etti


Ekonomik kriz iflaslar, konkordatolar, işçi kıyımları, ücretsiz izinler, fabrika kapatmalarla varlığını daha belirgin bir şekilde gösteriyor. Ünlü ayakkabı markası Hotiç’ten sonra 1948’den beri üretim yapan Yeşil Kundura da konkordato ilan etti. Şirket kararını mali darboğazda olmasına dayandırdı.

Konkordato için 13 Eylül’de İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvuran şirkete mahkeme borçları için 3 ay geçici mühlet verdi. Şirket faaliyetlerinin denetimini bu süre içinde 2 kişilik konkordato komiser heyeti yapacak.

Yeşil Kundura Sanayi AŞ hakkında dün verilen kararda şirket hacizlere karşı da korumaya alındı.

Mahkeme, şirkete yönelik yeni haciz yapılmasını yasakladı.

Çeşitli illerde 13 franchise mağazası bulunan Yeşil Kundura Türkiye’deki ayakkabı piyasasında önemli bir yerde duruyordu.

Yeşil Kundura Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kızanlıklı’nın, mahkemeye yaptıkları başvurunun gerekçelerine ilişkin açıklaması ekonomik krizin nasıl bir sıkışma biçimi kazandığını özetliyor:

Son dönemde, ülkemizde yaşanan; yüksek faizlerin uzun vadeli yatırımlara imkan vermemesi, TL’de yaşanan değer kaybı neticesinde satışların giderek azalması, ithal girdilerin kurdaki dalgalanmalardan etkilenmesi ve bunun gibi birçok olumsuz ekonomik gelişme nedeni ile, kısa vadeli ödemelerimizde yaşanan güçlükleri bertaraf etmek, ticari faaliyetlerimizi korumak, müşterilerimizin, tedarikçilerimizin, bayilerimizin ve diğer iş ortaklarımızın bu zorlu süreçten daha da olumsuz etkilenmesini önlemek amacı ile Av. Ertuğrul Kılınç aracılığı ile konkordato başvurusu yapma kararı almış bulunmaktayız.

İşçi direnişlerine, özellikle 3. Havalimanı’ndaki kitlesel öfkeye karşı neden bu kadar saldırgan yaklaşıldığı da bu kriz itiraflarında saklıdır.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!