3. Havalimanı direnişinden tutuklanan işçiler için Metris önünde açıklamaHDP milletvekilleri, DİSK YK üyesi Kamber Saygılı ve İnşaat-İş temsilcileri direniş nedeniyle tutuklanan 24 işçinin konulduğu Metris Cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi


HDP Milletvekilleri Hüda Kaya, Oya Ersoy, Rıdvan Turan, Dilşat Cambaz, Garo Paylan, Zeynel Özen, Erkan Baş, Meral Danış Beştaş ve Serpil Kemalbay ile DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kamber Saygılı, 3. Havalimanı direnişinden tutuklanan 24 işçi için, konuldukları Metris Cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Havalimanı direnişi karşısında gerek patronların gerekse devletin sergilediği tutumları ve son olarak işin tutuklamaya kadar vardırılmasını protesto etmek, işçilere destek vermek için yapılan açıklamaya, İnşaat-İş temsilcileri de katıldılar.

Basın açıklamasında konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Burada devlet ve şirketler işveren konumundadır, bu operasyon aynı zamanda işçileri susturma operasyonudur. Bizler işçilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” diye belirtti.

HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş: “İşçilerin haklarını talep ettikleri için suçlanması sözkonusu olmadığı gibi esas olarak üst işveren olan devlet ve bütün patronlar şantiyedeki hak ihlallerinden sorumlu olarak yargılanmalıdır.” diye vurguladı.

Baş konuşmasının devamında başından itibaren gerek gözaltı sürecinde gerekse sonrasında ve Adliye’de sayısız hukuksuzluğun sözkonusu olduğuna değinerek, bunların kabul edilemezliğini belirtti.

Açıklamada konuşan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı’ysa, “3. Havalimanı’ndaki gelişmeler bu memleketteki adaletsizliğin boyutlarını gösterirken aynı zamanda bu coğrafyada çalışan işçilerin ne kadar insani olmayan koşullarda çalıştırıldıklarını ortaya sermiştir” vurgusu yaparak, operasyonun siyasi amaçlarını teşhir etti, birleşik mücadelenin öneminin altını çizdi.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”