Berkin Elvan Davası: Tanıkların hepsinde “hafıza kaybı”…Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin dava görülmeye devam ediliyor. Bugün tanık olarak ifadeleri alınan polis memurları, olay günüyle ilgili ‘hiçbir şey’ hatırlamadıkları yalanını tekrarlıyorlar.


Gezi direnişi sırasında Okmeydanı’nda gaz kapsülü ile başından vurularak 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra ölümsüzleşen  Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın duruşmasına devam edildi.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya İstanbul CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, HDP milletvekilleri Garo Paylan, Meral Danış Beştaş, Hüda Kaya, Oya Ersoy ve Erkan Baş katıldı.

Olay günü Okmeydanı’nda görevli olup  ZET denilen gaz tüfeğini kullanan polisler, duruşmada tanık olarak dinlendi. Polis Mehmet Çelik, tanık olarak yaptığı savunmasında, “Şişli emniyetin üst katında çalışıyordum. Olay yerine hiç gitmedim. Orada değildim” dedi. Çelik, duruşmada kendisine izlettirilen kamera görüntülerindeki hiçbir polisi tanımadığını söyledi.

‘YOĞUN ÇALIŞMA TEMPOSU ALTINDAYDIK’

Çelik’in ardından polis memuru Orhan Şimşek tanık olarak dinlendi. Şimşek, olay günü Mecidiyeköy’de görev yaptığını belirterek, “Olaylar sırasında araç görevlisiydim” diye konuştu. Tanık polis memuru Mustafa Erbek de mahkemeye SEGBİS’le bağlandı. Erbek, olay günüyle ilgili şunları söyledi: “Eylemci grup tarafından atılan taşlardan yaralandım. Olayın olduğu yeri hatırlamıyorum. O gün tam olarak nerede beklediğimi de hatırlamıyorum. ZET tüfeği kullanmadım. Okmeydanı’na geçtiğimizde sakin bir bölgede beklediğimi hatırlıyorum.”

Tanık polis Ömer Koç ise ZET tüfeği kullanıp kullanmadığını hatırlamadığını belirterek, “O dönem yoğun bir çalışma temposu altındaydık. Hiç istirahat etmeden görevimizi yürüttük. Sürekli mobil halindeydik. Gaz tüfeği kullandığımı hatırlamıyorum” dedi.

Yusuf Koçoğlu da, “Bu olaylar sırasında ZET tüfeği kullanmadım. Fişekleri depodan aldığımızda imza karşılığında alıp almadığımızı hatırlamıyorum. Okmeydanı ara sokaklarda hiç görev yapmadım” dedi. Koçoğlu, olay günü görevli polis amirini de tanımadığını söyledi.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”