Simite sessiz sedasız zamEmekliye %7,5 zam veren devlet, simite %16,6 zam yaptı


Temel ihtiyaç malzemelerinden doğal gaza kadar hemen hemen her şeye yapılan zamlarla krizin faturasını işçi ve emekçilere kesen devlet şimdi de en ucuz gıdalardan biri olarak görülen simite zam yaptı. Böylece bir zamanlar açlık-yoksulluk sınırında yaşayanların temel besin kaynağı olan simit iyice lüks bir yiyecek haline geldi.

Sessiz sedasız, kimseye durulmadan yapılan zamla 1.50 TL olan simitin fiyatı 1.75 TL’ye çıkarıldı. Zamlı simit tarifesinin tüm simitçilere gönderildiği ve satışına Pazartesi başlandığı bildirildi.

2017 yılında 1.25 TL olan simitin fiyatı birkaç hafta önce 1.50 TL’ye yükseltilmişti. Aradan daha bir ay bile geçmeden yapılan ikinci zamla simit fiyatı 1.75 TL oldu.

Böylece memur ve memur emeklisine yılın ilk yarısında yüzde 4, ikinci yarısı için yüzde 3,5 zam verilirken, simite 2018 yılı içerisinde toplam   % 36,6 zam yapılmış oldu.

Ayrıca Kontrol Et

İzmir’de 1 Mayıs Tutsaklarının Duruşmasına Çağrı

Alınteri, BDSP, DKDER, Halkevleri, İŞÇİ-SEN, Kaldıraç, KÖZ, Partîzan, SMF, SMİ, Söz ve Eylem bir araya gelerek, 1 Mayıs tutsaklarına özgürlük dedi ve 17 Temmuz’da İstanbul Çağlayan Adiyesi’nde yapılacak duruşmaya katılım çağrısı yaptılar