Almanya’daki IG BAU sendikasından dayanışma: ‘İnşaat işçisi köle değildir!’İnşaat, tarım, temizlik ve çevre çalışanları sendikası IG BAU’nun Köln-Bonn temsilciliği, 3. Havalimanı işçileriyle dayanışma çağrısı yaptı.


YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’nın üçüncü büyük endüstri sendikası IG BAU’nun Köln-Bonn temsilciliği, tutuklanan inşaat işçileriyle ve sendikacılarla dayanışma içerisinde olduklarını bildiren bir açıklama yaptı.

İnşaat, tarım ve çevre çalışanları sendikası olan IG BAU’nun bölge yönetiminden Mehmet Perişan’ın Yaşanacak Dünya gazetesine gönderdiği “Tutuklanan inşaat işçileriyle dayanılmaya“ başlıklı açıklamada, “İnşaat işçisi köle değildir!“ denildi.

Türkiye’nin “iş cinayetlerinde dünya şampiyonu!” olduğu belirtilen açıklamada “Türkiye, Çin’den sonra en çok iş kazası yaşanan ülke. AKP iktidarında, iş kazalarının sayısı keskin bir şekilde artmıştır. 2002 ile 2016 arasında 17 bin işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. İş sağlığı ve güvenliği kanunu hükümet tarafından tekrar tekrar ihlal edildi. İşteki çoğu kaza inşaat sektöründe meydana geldi” bulgusuna yer verildi.

3. Havalimanı işçilerinin haklı ve meşru taleplerinin arkasında durduğunu belirtilen açıklamada “Hükümetin eylemlerini şiddetle kınıyoruz. Almanya’daki bütün sendikalara ve ilerici güçlere işçi kardeşlerimizle dayanışma göstermeye çağırıyoruz” denildi.

“İşçilerin tüm talepleri derhal yerine getirilmelidir!

İnşaat sektöründe sendikalara serbest çalışma!

Tutuklanan işçilerin derhal serbest bırakılması ve işlerine geri dönmeleri!

“Ödenmemiş maaşların ödenmesi ve ücretlerde artış!” taleplerinin dile getirildiği açıklama, “Uluslararası dayanışmayı yükselt!” çağrısıyla ve “İnşaat işçisi köle değildir” sloganıyla bitiyor.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.