Elimsan işçileri: “Kavgamız ekmek kavgasıdır”Ocak ayından beri yapılan işçi kıyımına tepki göstermek için fabrika önünde eylem yapan Elimsan işçileri, haklarını alana kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladılar


Elimsan Fabrikası’nda çalışan işçiler Ocak ayından beri yapılan keyfi işçi kıyımına tepki göstermek amacıyla fabrika önünde eylem gerçekleştirdi. Ocak ayından bu yana yaklaşık 300 işçinin işten çıkarılmasına ve işten çıkarılanların tazminatlarını alamamasına tepki gösteren işçiler fabrika yönetimine seslenerek haklarını istedi.

İşçiler hep bir ağızdan “Hak hukuk adalet”, “kavgamız ekmek kavgasıdır”, “sadaka değil alın terimizi istiyoruz” sloganları attı.

Sendikalasşmanın olmadığı Elimsan’da 2014 yılında Birleşik Metal İş Sendikası’nın örgütlenme çalışmalarının önüne geçmek için 4 işçinin işine son verilmişti. Olay akabinde başlatılan yasal süreç sonrası mahkeme, Elimsan patronunu sendikal örgütlenmenin önüne geçtiği için mahkum etmişti.

300’e yakın işçinin tazminatları ödenmedi

İşten atılan Elimsan işçileri adına basın açıklaması yapan işçi Engin Gökbay şu ifadeleri kullandı:

“Açıklamayı daha önce yapmalıydık ancak örgütlü bir sendikal yapılanmamız olmadığı için haklarımızı tam olarak bilmemenin eksikliğini yaşadık. Üretimden gelen gücümüzü pazarlık masasında kullanamadık. Her birimiz bizlere verilen görev ve işleri zamanında en kaliteli şekilde yaptık. Canımızı dişimize taktık. Haksız ve keyfi uygulamalarla işlerine son verilen, emekli edilen 300’e yakın işçi arkadaşımız ihbar, kıdem tazminatlarını, birikmiş maaş alacaklarını alamamıştır. İl akitleri haklı fesih bildirimlerine uymamasına rağmen uygulanan en hafif tabirle kutum neticesinde Ocak ayından bu yana Ramazan, Kurban ve yaz aylarında yasal alacaklarımız ödenmedi ve zor direkler geçirdik.

Okulların açıldığı, ülkenin ekonomik krizde olduğu dönemde parasız ve işsiz kaldık. Çocuklarımızın yüzüne bakamayacak düzeye geldik. 300’e yakın işçinin işten çıkarılmasında payı olanların bu keyfi uygulamada sorumluluğu olanların yaşattığı sosyal travmadan dolayı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, Kocaeli Valiliği’ne Kartepe Kaymakamlığı’na şikayet ediyoruz. Haklı davamızda yanımızda olanlar teşekkür ediyoruz. Haklarımızı elde edene kadar eylemlerimiz artarak devam edecek.”

Ayrıca Kontrol Et

Köln’de 1 Mayıs Öncesinde Kahvaltı Buluşması

1 Mayıs hazırlıkları kapsamında düzenlenen kahvaltının ardından, Türkiye’den İnşaat-İş yöneticisi ile online görüşme yapıldı