Gulabi Gang ‘Pembe Çete’: Hindistan’da kadınlar öz savunmada



Gulabi Gang (Pembe Çete), 2006 yılında Hindistan’da yoksullara, kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçlarla mücadele etmek için kuruldu. Şu anda örgütün 400 binin üzerinde aktif üyesi olduğu iddia ediliyor.


Sinem Erenler

Gulabi Gang (Pembe Çete), 2006 yılında Kuzey Hindistan’daki Banda bölgesinde Sampat Pal Devi tarafından kurulan bir kadın hareketi. Ülkenin en fakir semtlerinden oluşan bu bölge, katı bir ataerkil kültür, sert kast sistemi, kadın okuryazarlık oranının düşüklüğü, aile içi şiddet, çocuk işçiliği ve çocuk yaşta evlilik gibi kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçların yüksek oranıyla öne çıkıyor.

Gulabi veya ‘Pink Gang’ olarak bilinen örgüt, üyelerinin parlak pembe sariler (Hint kadınlarına özgü elbise) giymesi ve bambu çubukları kullanması sebebiyle bu adı alıyor. Kurucusu Devi örgütleri için, “Biz, bilindik anlamda bir çete değiliz, adalet çetesiyiz” diyor. Gulabi Çetesi başlangıçta baskıcı kocaları, babaları ve erkek kardeşleri cezalandırmayı ve aile içi şiddet ile mücadele etmeyi amaçladı. Çetenin üyeleri, şiddet uygulayan erkeklerle konuşacak ve mantıklı davranmaları konusunda onları ikna edecekti. Örgüt üyeleri, daha ciddi suçlarla karşılaştıklarında, uzlaşmaya yanaşmayan, kadınlara karşı şiddet uygulamakta ısrarcı erkeklerle karşılaştıklarında örgüt üyesi kadınlar öz savunma haklarını kullanarak bambu sopalarıyla karşılık verdiler.

Gulabi Gang’ın kurucusu Sampat Pal Devi (solda), grup üyelerine konuşma yaparken, Attara Köyü, 2008.

GULABİ GANG: ŞİDDET MAĞDURU KADINLAR İÇİN BİR UMUT

Kurucusu Sampat Pal Devi, 1958 yılında Uttar Pradesh’in Banda bölgesinde doğdu. Sampat Pal Devi, 12 yaşındayken evlendi ve ilk sekiz yıl içinde 5 çocuk dünyaya getirdi. Devi, bir gün yaşadığı köyde, acımasızca kocasının şiddetine maruz kalan bir kadınla karşılaştı. Adama durması için yalvardı ama çabası sonuçsuz kaldı. Ertesi gün bir bambu sopasıyla ve beş kadınla geri dönen Devi, adamı bulup yaptıklarının hesabını sordu. Devi’nin yaptıklarının kısa bir süre sonra yayılmasıyla şiddet gören pek çok kadın benzer müdahaleler için Devi’ye başvurdu. Bunun yanında birçok kadın ekibine katılmak için Devi’nin kapısını çaldı. 2006 yılında ‘kızkardeşlik’ hukukuna dayanan bu büyüyen kadın grubu Gulabi Çetesi olarak adlandırılmaya başlandı. İlk olarak kendi köyünde, çeşitli sosyal adaletsizlik biçimleriyle savaşmak için köyünden bir grup kadınla başlattığı hareket Hindistan’a yayılarak, 400 binin üzerinde üyesi bulunan bir kadın hareketine dönüştü.

Bir dönem polislerin ‘Militan Maoistler’ olarak adlandırdığı Gulabi Çetesi, Hindistan toplumunda özellikle kadınlar, çocuklar ve yoksullara karşı yapılan haksız ve yanlış bulduğu uygulamalara müdahale etmeyi amaçlıyor. Yoksulların kırsal alanlardaki temel haklarını sağlamak, kadınların karşılaştıkları haksızlıklara karşı çıkmak ve çocuk yaşta evliliklerden toplumu caydırmak gibi pek çok önemli konu için halen mücadele ediyorlar.

Gazete Duvar

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.