“Bu talepler sadece bizim değil insanca yaşamak isteyen tüm emekçilerin talepleridir”İnşaat İş, sendika temsilcilerinden gelen mesajları yayınlayarak işçi ve sendikacılara uygulanan tecrit koşullarını teşhir etti


Dün akşam saatlerinde avukatlarının vakit darlığı sebebiyle ancak iki sendika temsilcisiyle görüşebildiğini aktaran İnşaat-İş, bu iki temsilcinin avukat yoluyla iletilen mesajlarını kamuoyuyla paylaştı.

Öte yandan avukatın işçi ve sendikacıların ayrı hücrelere konularak tecrit edildiği ve bu hücrelerde uyuşturucu satıcıları ile birlikte kaldıkları bilgisi de aktarıldı.

“3. Havalimanı direnişinin koyduğu çıtayı koruyup, ileriye taşıyacağız”

Silivri’deki 8 cezaevine dağıtılmış olan işçi ve sendikacıların aynı cezaevinde kalanlarının da farklı hücrelere dağıtılarak tecrit edildiğini aktaran İnşaat-İş’in açıklaması şu şekilde:

Avukatımız dün akşam iki sendika yöneticimizle görüşebildi. Tutuklanan arkadaşlarımızın sadece Silivri’deki 8 ayrı cezaevine dağıtılmalarıyla yetinilmediğini, her cezaevine üçer kişi şeklinde dağıtılan arkadaşlarımızın da teker teker ayrı hücrelere dağıtıldığını öğrendik. Tecrit içinde tecrit uygulanan işçi arkadaşlarımızın aynı zamanda uyuşturucu satıcılarının tutuldukları bir bölüme yollandıklarını da…

 

Bunun rastgele bir uygulama olmayıp, bilinçli bir politik tercih olduğunu, insanlık dışı çalışma ve yaşama koşullarına karşı direnme haklarını kullanırken tutuklanıp cezaevine konulan işçi arkadaşlarımızın orada da tecridin çeşitli biçimiyle cezalandırılarak, ‘uslandırılmaya’ çalışıldıkları açıktır.

 

3’üncü Havalimanı direnişiyle gerek işçi mücadelesinin, gerekse sendikal faaliyetin önüne konulan yeni çıta burjuvazi ve devletini fena halde rahatsız etti. Şimdi bu çıtayı yaratanlar sayısız yöntemle cezalandırılarak ‘ibret alınası’ örnekler yaratılmak isteniyor.

 

Buna ne sendikamızın ne de o görkemli direnişin bir parçası olan işçi arkadaşlarımızın pabuç bırakmayacaklarını ise yaşayıp görecekler. 3. Havalimanı direnişinin koyduğu çıtayı buralarda da başımız dik bir şekilde koruyup, ileriye taşıyacağız.

 

“Gasp edilen haklarımızı talep ettiğimiz için tutuklandık”

Tutuklanan sendikacılardan gelen mesajlar İnşaat-İş tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. İnşaat-İş’in web sitesinden paylaşılan mesajlarda, sendika temsilcilerinden Anıl Deniz Gider’in “Bizi tutuklamakla inşaat işçilerine ulaşmamızı engelleyemezsiniz!” ve yine sendika temsilcisi Özkan Özkanlı’nın “Aslında bu talepler sadece bizim değil insanca yaşamak isteyen tüm emekçilerin talebidir!” cümleleri vurgulandı. Her iki sendika temsilcisi de dışarıdaki destekçilere selam yolladı.

 

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: