Kosta Rika’da genel grev 11. günündeKamuda bütçe kesintilerini içeren ‘Mali Plan’a karşı genel grev sürerken hükümetle ilk defa yapılan müzakerelerden henüz sonuç çıkmadı


YAŞANACAK DÜNYA

Kosta Rika’da hükümetin, bütçe kesintilerini içeren “Mali Plan”ını protesto etmek için 10 Eylül’de başlayan genel grev sürerken, eylemin “yasadışı” olduğunu iddia eden hükümet önceki gün sendikalarla müzakerelere başlamak zorunda kaldı.

Katolik Kilisesi’nin arabuluculuğunda geçtiğimiz Çarşamba günü başlayan görüşmelerden henüz sonuç alınabilmiş değil.

Öte yandan, devlet başkanı Carlos Alvarado Quesada “Ülke içinde yaşanan sorunlardan dolayı” 25 Ekim-1 Kasım arasında yapılacak olan Birleşmiş Milletler toplantısına gitmekten vazgeçtiğini açıkladı.

Ülke çapında ilk ve orta öğretim okullarında ve hastanelerde etkili olan kamu çalışanları grevi, diğer emekçi kesimlerden ve öğrencilerden de destek görüyor. Geçtiğimiz günlerde polis, Kosta Rika Üniversitesine girip öğrencilere saldırmış ve bu saldırı büyük tepki almıştı.

Hazine Bakanlığı tarafından önceki Haziran ayında meclise sunulan “Kosta Rika’nın refahı için mali sürdürülebilirlik” planı, dolaylı vergilerin yükseltilmesi; eğitim ve sağlık gibi alanlarda kamu bütçesinin kısılması; ücretlerin en azından 2 yıllığına dondurulması ve fazla mesai ücretlerinde indirime gidilmesi; yeni personel alımının ve altyapı yatırımlarının durdurulması gibi saldırıları içeriyor.

Planda, yüzde 13 oranında katma değer vergisinini getirilmesi, temel geçim mallarında vergilerin yüzde 2 oranında artırılması öngörülüyor.

Kosta Rika Star

Ayrıca Kontrol Et

Terhâneden itiraflar: Bu sektörde bütün çalışanlarına asgari ücret ödediğini söyleyen biri sahtekârdır!

“Onların çalışmaya ihtiyaç duyması, bizim hatamız değil!”