Hattat Holding’de işçi kıyımıHattat Holding (HEMA)’ de 209 işçi daha ekonomik kriz bahanesiyle işten çıkarıldı.


Amasra’da 396 milyon 588 tonluk kömür üretim alanının işletmesinin 15 Nisan 2005’te devralan ve o zamandan beridir hiçbir kömür üretimi yapmayan Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş, Hattat Holding(HEMA) yine işçi kıyımlarıyla gündemde. 183’ü yer altında, 26’sı yer üstünde çalışan olmak üzere toplam 209 işçiyi ekonomik krizi bahane ederek işten çıkardı.

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş, Hattat Holding (HEMA) bağlı Soner  Mühendislikten 2014 yılında 110 işçi, Defna’da 2016 yılında 65 işçi, 2017-1018 yılları arasında HEMA’dan 40, Ersamaktan 116, Defna’dan 65  işçi işten çıkarılmıştı.

Bugün itibariyle Hattat Holding’in kömür ocaklarında işten çıkarılanların sayısı son çıkarılan 209 işçiyle birlikte 605 işçiye ulaştı.

İşten çıkarılan 209 işçi 52 günlük ücretleri, bayram ikramiyeleri ve sosyal hakları ödenmeyen işçiler, işyeri önünde bekleyişe geçti.

Türk-İş’e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yöneticileri yaptıkları açıklamada,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini, görüşmede yetkililerin sorunları çözeceklerini ve kendilerini bilgilendireceklerini söylediğini aktardı.

Hattat Holding sahibi Mehmet Hattat Tayyip Erdoğan’ın ‘telefonla yerli uçak istediği işadamı‘ olarak ve Soma’da ki maden katliamı sonrasında gazetelere verdiği Erdoğan ve bakanlara teşekkür ilanıyla tanınıyor.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir