Eşini öldürmekten yargılanan kadına bir yıl sekiz ay ve tahliyeSavcı mütalaasında ceza istemedi. Betül Filiz, 13 Nisan’da tutuklanmıştı.


İstanbul’un Pendik ilçesinde eşini av tüfeğiyle öldürmek suçundan yargılanan kadına bir yıl sekiz ay hapis cezası verildi. Kadın cezayla birlikte tahliye edildi.

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde yaşayan 34 yaşındaki beş çocuk annesi Betül Filiz hakkında 36 yaşındaki eşi Sedat Filiz’i 6 Nisan’da öldürdüğü gerekçesiyle ‘haksız tahrik altında eşi kasten öldürme’ suçundan 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı

Savcı ceza istemedi

Anadolu 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Betül Filiz cezaevinden götürülürken, sanık avukatı Serdar Sağır da salonda hazır bulundu.

Mütalaasını açıklayan savcı, olayın Sedat Filiz’in haksız eylemleri nedeniyle gerçekleştiğini dile getirdi.

Savcı, öldürülen adamın, eşi ve çocuklarına karşı daha önce birçok defa kötü muamelelerde bulunduğunu, olay gecesi ise uyuşturucu madde kullandığını belirterek satın aldığı av tüfeğini başucuna koyduğunu anlattı.

Mütalaada, sanığın kendisini, çocuklarını ve ailesini korumak için kocasının başucundaki av tüfeğini almaya çalışırken kazayla ateş alması sonucu ölüm olayın meydana geldiği kaydedildi.

Savcı, sanık Betül Filiz’in eylemi taksirle işlediğini gerekçe göstererek hakkında ceza verilmesine yer olmadığını vurguladı.

Ceza ve tahliye

Son sözü sorulan sanık Betül Filiz, “Kasten öldürmedim. Av tüfeğini yanından almak isterken bu olay oldu. Mağdur durumdayım, çocuklarıma bakacak kimse yoktur” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Betül Filiz’i, eşi Sedat Filiz’i ‘taksirle öldürme’ suçundan iki yıl hapse çarptırdı.

Sanığın duruşmalardaki tutum ve davranışlarını dikkate alan mahkeme, iyi hal indirimi uygulayarak Betül Filiz’in bir yıl sekiz ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Betül Filiz, kararın açıklanmasıyla birlikte tahliye edildi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Sedat Filiz ile Betül Filiz’in 15 yıllık evli oldukları, maktülün uyuşturucu madde bağımlısı olduğu, eşine kötü muamelede bulunduğu, herhangi bir işte çalışmadığı, Betül Filiz’in ise sekiz-dokuz kez kadın sığınma evine gittiği ancak eşinin ısrarları nedeniyle eve geri döndüğü anlatıldı.

Sedat Filiz’in olay tarihinden bir hafta önce internet üzerinden av tüfeği satın aldığı belirtildi. İddianamede, olay günü uyuşturucu madde alan maktülün eşiyle tartıştığı, kendisine hakaretlerde bulunarak ölümle tehdit ettiği, daha sonra uyumaya başladığı, Sedat Filiz’in arkasında bulunan av tüfeğini alan Betül Filiz’in eşine doğru ateş ederek ölümüne neden olduğu belirtilmişti.

Olayın hemen ardından gözaltına alınıp serbest bırakılan kadın, savcılığın itirazı sonrası 13 Nisan’da tutuklanmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.