Krizin faturası işçilere kesiliyorNuhoğlu İnşaat ekonomik kriz bahanesiyle 900 işçiyi, Zorlu Holding ise 28 işçiyi işten çıkardı


Şirketler yaşanan ekonomik krizin faturasını işçilere kesmeye devam ediyor. İşçiler ya toplu biçimde ya da gruplar halinde işten çıkarılıyor. Nuhoğlu inşaat ve Zorlu Holding’te yaşanan işçi kıyımı, bu durumun artarak devam edeceğinin de bir göstergesi.

Nuhoğlu İnşaat, Yenitepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışan 900 işçiyi işten çıkardı. İzmir’in Karabağlar ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle yürüttüğü Yenitepe Kentsel Dönüşüm Projesi ekonomik kriz ve inşaat maliyetlerinin artması gerekçe gösterilerek durduruldu. Ardından da 900 işçini işine son verdi. Bu işlerin ücret ve tazminatları ise ödenmedi.

Biri işçi, ikisi çocuk üç kişinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiği ve iş cinayetlerinde sicili kabarık olan Nuhoğlu İnşaat’a ait olan proje için,  ‘kamu yararı’ iddiasıyla İzmir Mahalli Çevre Kurulu tarafından 24 saat ve hafta sonları çalışma izni verilmişti. Bölge halkı ise alanın imar planlarına karşı dava açmış, projenin iptalini istemişti.

Zorlu Holding’e bağlı Vestel Şirketler Grubu da ekonomik krizi bahane ederek 28 işçiyi işten attı.

Şirket yönetimi tarafından bireysel görüşmeye çağırılan satış-pazarlama bölümünden 28 işçiye ekonomik nedenlerden dolayı işlerine son verildiği bildirildi. İşten çıkarmaların önümüzdeki günlerde de süreceği öğrenildi.

20 Eylül Cuma günü şirkette oldukları sırada cep telefonlarından aranarak bireysel görüşmeye çağrılan satış-pazarlama bölümünden 28 işçiye ekonomik sebepler gerekçe gösterilerek işten çıkarıldıkları bildirildi.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi