İngiltere’de UNITE sendikası: ‘Havalimanı işçileri bırakılsın!’Açıklamada, ‘İnşaat-İş’in, işçilere yapılan bu saldırılar karşısında çok büyük sorumlulukları var. Tutuklamalar onları hiçbir zaman yıldıramayacaktır’ denildi


YAŞANACAK DÜNYA

İngiltere’nin yaklaşık 1.4 milyon üyesiyle en büyük işçi sendikası olan UNITE, 3. havalimanı işçilerinin haklı talepleri için yaptıkları eyleme yönelik polis ve jandarma saldırısını kınadı ve tutuklanan 24 işçinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, Genel Sekreter Yardımcısı Gail Cartmail tarafından yapılan açıklamada, “Türk Devletine hiç zaman geçirilmeden tutuklanan işçileri serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz” denildi.

“Gerekli sağlık koşullarının yaratılmamış olmasını, servis ve ulaşımın çok kötü olmasını ve bunun kazalarla sonuçlanmasını, kötü davranışları ve aylıkların ödenmiyor olmasını kınıyoruz” ifadeleriyle devam eden açıklama, “İnşaat-İş’in, işçilere yapılan bu saldırılar karşısında çok büyük sorumlulukları var. Tutuklamalar onları hiçbir zaman yıldıramayacaktır ve UNITE da sessiz kalmayacaktır. Biz omuz omuza olmaya, kendi haklarını için mücadele eden işçilerle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Beraber olunca kazanırız” sözleriyle sonlandırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.