İntihar eden İsmail Devrim haberini yapan gazeteciye gözaltıYoksulluğun intihara sürüklediği İsmail Devrim haberini yapan gazeteciyi gözaltına aldılar. Gözaltına alınan gazeteci çıkarıldığı adliyeden adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.3. Havalimanı’nda işçi ölümlerine, kölece çalışma koşullarına sebep olanları değil o koşullara itiraz eden işçileri gözaltına alıp tutuklayanlar, şimdi de yoksulluğun intihara sürüklediği İsmail Devrim haberini yapan gazeteciyi gözaltına aldılar.

Türkiye’de toplumsal vicdanı harekete geçiren, “Çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden baba İsmail Devrim” haberini yapan gazeteciyi ‘suçlu’ ilan etmenin peşindeler.

Astakoshaber sitesi konuya ilişkin, “Türkiye’yi sarsan intihar olayını haberleştiren Genel Yayın Yönetmenimiz Ergün Demir gözaltına alındı. Ergün Demir, ‘Ekipler önce evime gelmişler, evde olmadığımı öğrendiklerinde beni aradılar. Ben de güvenlik güçlerine kendim teslim oldum. Şu anda ifade vermek üzere karakola götürülüyorum’ dedi.

Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile gözaltına alınan Ergün Demir önce sağlık kontrolüne, daha sonra da Körfez İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Demir, tamamlanan işlemleri sonrası Körfez Adliyesi’ne sevk edildi” açıklaması yaptı.

Ergün Demir adliyedeki işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Türkiye, oğluna pantolon alamayan İsmail Devrim’in hayatına son verdiğini Ergün Demir’in haberinden öğrenmişti. İntihar özellikle sosyal medyada büyük bir infiale neden olmuş, bunun üzerine resmi mercilerden üst üste “Devrim’in ekonomik sorunları yoktu, intiharı psikolojik” açıklamaları gelmişti.

Demir açıklamaların ardından dün yayınından sorumlu olduğu sitede “İsmail Devrim haberini nasıl yaptım?” başlıklı bir yazı yayınlamıştı. Demir yazısında, “Talihsiz kadını dinlerken göğsüme bir acı saplandı.

Hafize hanım konuşurken, soğukkanlılığımı kaybetmemek için kendime telkinlerde bulundum.

Keza Hafize hanım sürekli ağlıyordu ve komşularından biri de o konuştukça zaman zaman ağlıyordu.

Çok duygulu, çok etkileyici, çok acı bir tabloydu.

Haberin gerçek öyküsü sadece bundan ibarettir. Kimse öküz altında buzağı aramasın. Haber hiçbir kurum veya kişiyi incitmek, suçlamak, karalamak adına yapılmamıştır. Yapılan polemikler, haberi yapan kişi olarak benim dışımda gelişen şeylerdir. Tekrar söylüyorum, ben sadece işimin, mesleğimin gereğini yaptım. Bu konuyla ilgili söyleyecek başka da sözüm yoktur!” ifadelerine yer vermişti.

Adı geçen site demeçlere ve spekülasyonlara yanıt olarak acılı anneyle yaptığı görüşmenin ses kayıtlarını da yayımlamıştı:

Gazeteci Barış Yarkadaş, Demir ile görüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

İfadesinin alındığı ve savcılığa sevkinin yapıldığını söyledi. Demir’e ‘Hafize Devrim ile yaptığı görüşmeyi izin almadan kaydettiği ve yayınladığı suçlaması’ yöneltilmiş. Demir, ‘Kaydı izin alarak yaptım; iki kişi şahittir’ dedi.

Yarkadaş, sosyal medya hesabından Demir’in gözaltına alınmasına da tepki göstererek, “Merhum İsmail Devrim’in eşi Hafize Devrim’in verdiği demeci haberleştiren ve ‘Pantolon alamadığı için intihar etti’ haberini yayınlayan Ergün Demir’i gözaltına alarak gerçeğin üstünü örtemezsiniz. Rahmetlinin eşinin ses kayıtları bile ortadayken; neyi saklamaya çalışıyorsunuz?” diye sordu.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı