Termo Teknik’te 15 işçi daha işten çıkarıldıGeçtiğimiz Cuma günü kriz bahanesiyle 50 işçinin işine son verilen Termo Teknik’te bu sefer de 15 işçi işten çıkarıldı


Türkiye’nin en büyük 500 firmasından biri olan İngiliz sermayeli radyatör üreticisi Termo Teknik’teki işçi kıyımı devam ediyor. Kar oranları hayli yüksek olan, işletmesini kar oranlarıyla da doğru orantılı olarak büyütüp, teknik donanımını geliştiren Termo Teknik’ten geçtiğimiz Cuma günü kriz bahanesiyle 50 işçi işten atılmıştı. Aynı gerekçeyle kıyım devam etti, bu sefer de 15 işçinin işine son verildi.

Çelik-İş’in örgütlü olduğu MESS’e bağlı işletmede sendika cephesinden herhangi bir tepki olmadığı gibi, sendikanın kendisi de ortalıkta görünmüyor. Yaz aylarında iç piyasaya üretim yapan üretim bantlarını durdurularak işçilere yıllık izinlerini kullandıran fabrika yönetiminin, bunun arkasını işçi kıyımıyla getireceği belliydi.

Evrensel’e konuşan işçiler her şey bu kadar açıkken sendikanın buna rağmen kılını kıpırdatmadığını, sorulduğu zaman da “kriz var ne yapabiliriz” dediğini, şimdi kıyım karşısında da ortalıkta görünmediğini belirtiyorlar.

Ayrıca Kontrol Et

Çankaya Belediyesi Emekçileri: Biz de yoksul olmak istiyoruz!

Çankaya Belediyesi şirketlerinde çalışan emekçiler, yayınladıkları mektupla “Açlık sınırında yaşamayı kabul etmiyoruz insanca yaşayabilmek için biz de yoksul olmak istiyoruz!” dediler ve örgütlü oldukları Genel-İş’in işçilerin çıkarlarını, yaşam koşullarını dikkate almadan imzaladığı toplu sözleşmelere tepki göstererek “Sizin maaşlarınızı biz ödüyoruz, haklarımızı koruyun diye oradasınız” dediler.