Gazeteci Sertaç Kayar beraat ettiFotoğraf kadrajına giren polislerin şikayetiyle ‘kamu görevlisini hedef gösterme’ iddiasıyla hakkında dava açılan gazeteci Sertaç Kayar bugün görülen ilk duruşmada beraat etti


Gazeteci Sertaç Kayar Diyarbakır’daki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde HDP Milletvekili Feleknas Uca’nın fotoğrafını çektiği için ‘kamu görevlisini hedef gösterme’ iddiasıyla dava açılmıştı. Kayar, ilk duruşması bugün saat 09:30’da Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan beraat etti.

Uca’nın fotoğrafını çekerken kadraja giren polislerin şikayetiyle açılan davanın duruşmasına davacı polisler gelmedi.

Kayar ve avukatları ile gazetecilerin katıldığı duruşmada “delil yetersizliği”  gerekçe gösterilerek beraat kararı verildi.

Duruşmada savunma yapan Kayar, 12 yıldan beri gazetecilik yaptığını ve fotoğraf çektiğini belirterek, amacının polisleri hedef göstermek olmadığını kaydetti.

Yaptığının gazetecilik olduğunu dile getiren Kayar, beraatini talep etti.

Kayar’a beraat

Yapılan savunmaların ardından esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Kayar’ın delil yetersizliğinden beraatini istedi.

Savcının mütalaası sonrası konuşan avukatı Şivan Cemil Özen ise beraatin delil yetersizliğinden değil, gazetecilik faaliyetleri nedeni ile verilmesini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kayar’ın delil yetersizliğinden beraatine karar verdi.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı