Kadınlar: “ERDOĞAN NOT WELCOME”Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya gelişine bir tepki de kadın örgütlenmelerinden geloi


YAŞANACAK DÜNYA

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya gelişi ve Almanya ile kirli ilişilerine bir protestoda Köln’deki kadın örgütlenmelerinden geldi.

Yaşanacak Dünya kadın örgütlenmesi, Kürt Kadın Hareketi, ADHK Kadın örgütlenmesi, Yeni Kadın, MLPD, Zora, SKB, Courage, Commando Clara kadın örgütlenmeleri Köln Dom’dan Heumarka’a kadar yaptıkları canlı yürüyüşle“ERDOĞAN NOT WELCOME” dedi

Dom’da yapılan Almanca konuşmalarda AKP iktidarı döneminde Türkiye ve Kürdistan’da kadınlara karşı ekonomik, siyasal, sosyal saldırganlığın pervasızlığı teşhir edildi. Erdoğan’ın kırmızı halılarla karşılanması ve böyle bir diktatörün Alman devletince paklanması ise Almanya başbakanı Merkel şahsında gündemleştirildi.

Yaşanacak Dünya adına yapılan Almanca konuşmada kadınlara uygulanan bir başka devlet terörü vurgulandı. Devletin arka planlarda kalmasını istediği, ekonomik terör ve çalışma yaşamında kadın olmaktan kaynaklı sorunlara değinildi.

Erdoğan’ın Almanya’ya gelişine karşı çıkış nedenleri çeşitlilik gösterse de Alman toplumunda bu ziyarete öfke büyük. Bu anlamda yapılan eyleme ve kadınların taşıdıkları karikatür ve resimlerden oluşan dövizlere de ilgi büyüktü.

Eylem kadınların gülmesinin yasaklanmasına gönderme yapan “Gülmek ya da militan olmak. Kadınlar direniyor” pankartıyla Heumark’a kadar yapılan yürüyüşün ardından yapılan konuşmalarla bitirildi.

Ayrıca Kontrol Et

FHKC’den soykırıma karşı bedenini ateşe veren ABD’li asker Bushnell’in eylemine ilişkin açıklama

FHKC, ABD Hava Kuvvetlerinde görevli 25 yaşındaki Aaron Bushnell’in Washington’daki İsrail Büyükelçiliği önünde “Özgür Filistin!” diye haykırarak bedenini tutuşturduğu eyleme ilişkin yazılı açıklama yaptı