Yoksulluk sınırı 2018 başından bu yana yaklaşık 1000 lira arttıTürk-İş’in verilerine göre açlık sınırı 1893 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 6167 TL’ye yükseldi


Türk-İş’in açıklamasına göre dört kişilik ailenin açlık sınırı 1893 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 6167 TL’ye yükseldi. Mutlak enflasyonda bir aylık artış oranı ise yüzde 4,45 olarak açıklandı. Bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 312 lira olarak hesaplandı.

Asgari ücretin net 1603,12 TL olduğu koşullarda:

Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi için gerekli olan gıda masrafı olarak tanımlanan ‘açlık sınırı’; geçtiğimiz aya göre 80 lira artarken, 2018’in Ocak ayına kıyasla 277 lira arttı.

Yine dört kişilik bir ailenin barınma, beslenme, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılaması için gerekli olan masraf olarak tanımlanan ‘yoksulluk sınırı’ ise; geçtiğimiz aya göre 263 lira artarken, 2018 yılının Ocak ayına kıyasla 904 lira arttı.

Türk-İş, açıklamasının devamında “2018 yılının ilk altı aylık döneminin ardından gıda fiyatları son sürat yükselmeye devam ediyor. Etiketler neredeyse her gün değişmeye başladı. Mevsim etkileri nedeniyle yaz mevsiminde genellikle gerileme gösteren sebze-meyve fiyatı bile arttı. Ücretli çalışanlar başta olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartları dayanılmaz boyutlara ulaştı. Gerçekleşen enflasyon oranında, ücret gelirlerine sonradan yapılan zam tutarı zorunlu harcamaları karşılamada yetersiz kaldı. Açıklanan enflasyon ile çarşı-pazardaki fiyatlar arasında oluşan fark, beraberinde tartışmaları getirdi. Halkın enflasyonu bu ay, son on iki ay itibariyle yüzde 24,34 oranında oldu. Asgari ücret ile değil bir ailenin, bir çalışanın bile harcamaları karşılanamaz duruma geldi.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.