Anı Tur işçileri direnerek kazandıAnı Tur’daki işlerinden atılan 50 işçinin 10 Eylül’den beri firmanın Kozyatağı’ndaki binası önünde sürdürdükleri direniş taleplerinin kabul edilmesiyle sona erdi


Daha önce hileli iflas haberleriyle gündeme gelen Anı Tur, son olarak işçi kıyımıyla gündemdeydi. Üzerinde şaibe halesi taşıyan firma, 10 Eylül’de 50 işçinin işine son vermiş, habersizce işten atılan işçilerin eşyalarını çöpe atmış, 40 günlük ücretlerini, ihbar ve kıdem tazminatları, yemek ücretleri, ekstra mesai ücretleri ve senelik verilmeyen bayram izinleri haklarını da gasbetme yoluna gitmişti.

Çoğunluğu satış, misafir ilişkileri ve uçak bilet departmanlarında çalışan işçilerden oluşan bu elli işçi, firmanın tutumuna karşı kapı önünde direnişe başlamıştı.

Bu arada patronların çeşitli şantajlarına, istifa dilekçesi yazın baskılarına, kendilerini “birey” olarak “muhatap” alma çabasına örgütlü bir tutum alan işçiler, Twitter’da da TT olarak, Türkiye gündemine girmişlerdi.

10 Eylül’den beri gasbedilen haklarının ödenmesi talebiyle firmanın Kozyatağı’ndaki binası önünde direnişte olan Anı Tur işçileri bu kararlı ve örgütlü duruşlarıyla kazandılar.

Onları muhatap almayan, istifaya zorlayarak tüm haklarını yasal olarak da gasbetmeye çalışan firmanın tüm çabalarına rağmen birliklerini koruyan ve birçok sınıf refleksini bu direniş içinde kazanan işçiler, patrona geri adım attırarak tüm taleplerini kabul ettirdiler.

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı