Candy Hoover’da kıyıma karşı başlayan direniş devam ediyorEskişehir’de beyaz eşya üretimi yapılan Candy Hoover Doruk fabrikasında sözleşmeli olarak çalışan 16 işçinin işine son verilmesine karşı BMİS’te örgütlü bin işçinin dün başlattığı üretimi durdurma eylemi sürüyor


Eskişehir’de Candy Hoover Euroasıa Ev Gereçleri A.Ş’ye ait 3 fabrikadan biri olan Doruk’ta 16 sözleşmeli işçinin işine son verildi. Yaşanan işçi kıyımına karşı 3 ayrı fabrikadaki bin işçi dün üretimi durdurdu. Kıyıma karşı dün başlayan direniş bugün de devam ediyor.

Ankastre, ocak, kurutma makinesi ve bulaşık makinesi üretimi yapılan ve DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın (BMİS) örgütlü olduğu fabrikada yaşanan kıyıma karşı başlayan direnişi patron temsilcileri tehditlerle kırmaya çalışıyor.

BMİS üyesi işçiler fabrika müdürünün her saat başında işçilerin videosunu çektirdiği ve “Yaptığınız kanunsuz” diyerek tehdit ettiğini belirtiyorlar. İşçiler bu tutuma karşı asıl kanunsuzluğu patronun yaptığı ve toplu sözleşme şartlarına uymadığını belirterek tepki gösteriyorlar.

İşçiler geçtiğimiz hafta eylem yapmıştı

Evrensel’in haberine göre geçtiğimiz hafta Eskişehir’de bulunan Renta ve Doruk fabrikalarında işçiler, sözleşmeli işçilerin kadroya alınması, yemek ve servislerde iyileştirme, baskılara son verilmesi talepleriyle yarım saatlik iş bırakma ve mesaiye kalmama eylemi yapmıştı.

İşçilerin eylemi üzerine patronla Birleşik Metal-İş arasında görüşmeler başlamıştı. İşçilerin taleplerinin 11 maddede toplandığını söyleyen sendika yetkilileri, işçilere yaptıkları açıklamada talepler kabul edilmezse eylemlerin dozunun artarak devam edeceğini söylemişlerdi.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.