Genel-iş üyesi işçiler yarın İzmir’de iş bırakacakDİSK Genel-İş’te örgütlü işçiler krizin faturasının işçi ve emekçilere ödetilmek istenmesine karşı yarın İzmir’de yarım günlük iş bırakma eylemi yapıyor


Krizin faturasının emekçilere ödetilmesine karşı sendika ve meslek örgütlerinin (DİSK, KESK, TMMOB, TTB) aldığı mücadele kararının ilk adımlarından biri yarın İzmir’de yarım gün iş bırakma eylemi yapacak olan DİSK Genel-İş üyesi işçilerin eylemi olacak.

Yaklaşan toplusözleşme görüşmelerinde ücretlerdeki erimenin giderilmesi, işçi atmaların yasaklanması, vergide adaletin sağlanması, elektriğe, suya, doğal gaza, ulaşıma yapılan zamların geri alınması ve taşerondan kadroya geçirilen işçilerin yapılacak sözleşmelerdeki ücret artışlarından faydalandırılması gibi taleplerle öğleden sonra yarım gün iş durduracak işçilerin eylemine, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, KESK’e bağlı sendikaların İzmir şubelerinin de aralarında bulunduğu İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de destek verecek.

Eylemde insanca çalışma-barınma-beslenme-ulaşım ve işçi sağlığı-güvenliği önlemeleri için direniş yapan 3. Havalimanı işçilerinin taleplerine de yer verilip, tutuklu işçilerin salıverilmesi talep edilecek.

İşçiler saat 13:00’te Konak Eski Sümerbank önünde toplanacak. “Krize karşı diren işçi” denilecek eyleme, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan da katılacak.

Yarınki eylem öncesinde Genel-İş’te örgütlü tüm birimlerde kapsamlı bir hazırlık yapıldığı, oldukça kitlesel bir katılımın beklendiği belirtiliyor.

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…